По-добра защита на потребителите: нови правила на ЕС за дефектни продукти

Европейски Парламент
24.10.2023 / 13:39

ЕС иска да актуализира съществуващите правила за дефектни продукти, за да защити по-добре потребителите и да бъде в крак с развитието на новите технологии.

 

Съществуващата Директива за отговорността за продуктите беше приета преди почти 40 години. През септември 2022 г. Европейската комисия публикува предложение за адаптиране на насоките за справяне с технологичните предимства, които по-новите продукти може да имат.

Целта на преразгледаната директива е да установи единни правила за страните от ЕС, да гарантира правилното функциониране на цифровата и кръговата икономика и да помогне на жертвите на дефектни продукти да получат по-справедливо обезщетение.

 

Обхват на ревизираните правила за отговорност

За да отразява по-добре промените в цифровия и зеления свят, съществуващата дефиниция на продукт трябва да бъде разширена, за да включва софтуерни актуализации, изкуствен интелект или цифрови услуги, например роботи, дронове или системи за интелигентен дом.

В същото време ревизираните правила изключват софтуер с отворен код или безплатен софтуер от обхвата, тъй като такъв софтуер разчита на подобрения от потребителите. Това означава, че разработчиците не могат да бъдат държани отговорни за щети, които могат да бъдат причинени от други потребители.

Тъй като ЕС се е ангажирал да бъде по-устойчив, продуктите трябва да бъдат проектирани така, че да бъдат по-издръжливи, многократно използвани, ремонтируеми и надграждащи се. Правилата за отговорност също трябва да бъдат модернизирани за бизнес моделите на кръговата икономика, за да се гарантира, че те са ясни и справедливи за компании, които съществено променят продуктите.

 

Щета

Понастоящем директивата признава само физически щети като законна причина за искане на обезщетение. Според новите правила ще бъде възможно да се търси обезщетение за медицински признати психични щети, които изискват терапия или медицинско лечение.

Обезщетение може да бъде поискано и за унищожаване или необратима повреда на данни, като например изтриване на файлове от твърд диск. Загубата обаче трябва да надвишава 1000 евро.

 

Отговорност

Според предложението на Комисията срокът на отговорност трябва да бъде 20 години.

Парламентът иска да удължи периода на отговорност до 30 години в някои случаи, когато щетите са видими след по-дълъг период от време.

Съгласно ревизираната директива винаги трябва да има някой в ​​ЕС, който да носи отговорност за щетите, причинени от дефектен продукт, дори ако продуктът е произведен извън ЕС. Това може да бъде както вносителят на продукта, така и представител на производителя. Ако няма отговорен бизнес, потребителите все още могат да бъдат компенсирани чрез национални схеми.

 

По-ясна процедура за обезщетение

Парламентът има за цел да опрости процедурата за доказване, че даден продукт е дефектен, причинил е щета и има основателна причина да се иска обезщетение.

Депутатите искат националните органи за защита на потребителите да предоставят насоки и информация за искове за обезщетение по лесно достъпен и разбираем начин.

Потребителите, които са претърпели вреди, могат да се обърнат към националните съдилища, за да наредят на производителите да разкрият доказателства, които могат да помогнат при искането им за обезщетение.

В настоящата директива минималният праг на щетите за искане на обезщетение е 500 евро. Парламентът предлага отмяна на прага, така че потребителите да могат да докажат, че дефектът е възможна причина за повреда на всеки продукт.

 

Дефектност

Парламентът смята, че даден продукт трябва да се счита за дефектен, когато не е безопасен за обикновения потребител.

Дефектите може да са свързани с дизайна на продукта, техническите характеристики и инструкции, неговата предвидима употреба, ефектите, които други продукти могат да имат върху дефектния продукт, като се има предвид продължителността на живота му или способността му да се учи непрекъснато.

 

Следващи стъпки

След съвместен доклад на парламентарната комисия по правни въпроси и комисията по вътрешен пазар и защита на потребителите, Парламентът одобри позицията си относно ревизираните правила през октомври 2023 г. Това ще послужи като основа за преговори със страните от ЕС относно окончателния вид на законодателството.

 

Правила за отговорност за изкуствения интелект

ЕС също така работи върху правила относно отговорността за изкуствения интелект, които биха допълнили преразгледаната Директива за отговорността за продуктите и биха се справили по-добре с щетите, причинени от неправилно поведение на системите с изкуствен интелект, като например нарушения на поверителността или щети, причинени от проблеми с безопасността.

Източник: https://www.europarl.europa.eu/
 
 

Copyright © 2008-2024 Общинска организация на инвалидите - Сливен | RSS емисия

Изграден от Sliven.NET | Дизайн от Sliven Net | Програмиране и SEO от Христо Друмев