Лични здравни данни: по-добра преносимост и безопасно споделяне

Европейски Парламент
28.11.2023 / 14:45

Комисиите по околна среда и граждански свободи приеха своята позиция относно създаването на европейско пространство за здравни данни, за да се подобри преносимостта на личните здравни данни и по-сигурното споделяне.

 

Създаването на Европейско пространство за здравни данни (EHDS), което дава възможност на гражданите да контролират личните си здравни данни и улеснява сигурното споделяне за изследователски и алтруистични (т.е. нестопански) цели, направи крачка напред с приемането на проект за позиция на Парламента от комисиите по околна среда, обществено здраве и безопасност на храните и по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи. Евродепутатите приеха доклада във вторник с 95 гласа "за", 18 "против" и 10 "въздържал се".

 

По-добро здравеопазване с права на преносимост

Законът ще даде на пациентите право на достъп до личните си здравни данни в различните системи на здравеопазване в ЕС (т.нар. първична употреба) и ще позволи на здравните специалисти да имат достъп до данни за своите пациенти. Достъпът ще включва резюмета на пациенти, електронни рецепти, медицински изображения и лабораторни резултати.

Всяка страна ще създаде национални услуги за достъп до здравни данни, базирани на платформата MyHealth@EU . Законът също така ще определи правила за качеството и сигурността на данните за доставчиците на системи за електронни здравни досиета (ЕЗД) в ЕС, които да бъдат наблюдавани от националните органи за надзор на пазара.

 

Споделяне на данни за общото благо с предпазни мерки

EHDS ще направи възможно споделянето на обобщени здравни данни, включително за патогени, здравни претенции и възстановяване на разходи, генетични данни и информация от регистъра на общественото здравеопазване по причини, свързани със здравето, обществен интерес, включително изследвания, иновации, изготвяне на политики, образование, пациенти безопасност или регулаторни цели (така наречената вторична употреба).

В същото време правилата биха забранили определени употреби, например рекламиране, решения за изключване на хора от обезщетения или видове застраховки или споделяне на трети страни без разрешение. Съгласно тези правила исканията за достъп до вторични данни ще се обработват от национални органи, които ще гарантират, че данните се предоставят само в анонизиран или, ако е необходимо, псевдонимизиран формат.

В проектопозицията си евродепутатите искат да направят задължително изричното разрешение от пациентите за вторично използване на техните здравни данни. Те също така искат да дадат на гражданите правото да оспорват решение на орган за достъп до здравни данни и да позволят на организации с нестопанска цел да подават жалби от тяхно име. Приетата позиция ще разшири и списъка от случаи, при които вторичната употреба ще бъде забранена, например на пазара на труда или за финансови услуги. Това ще гарантира, че всички държави от ЕС получават достатъчно финансиране, за да осигурят защита за вторичната употреба на данни и да защитят данните, попадащи в обхвата на правата върху интелектуалната собственост или представляващи търговска тайна.

 

Цитати

Annalisa Tardino (ID, Италия), съдокладчик на Комитета за граждански свободи, каза: „Това е много важно и техническо предложение, с огромно въздействие върху и потенциал за нашите граждани и пациенти. Нашият текст успя да намери точния баланс между правото на пациента на поверителност и огромния потенциал на цифровите здравни данни, които имат за цел да подобрят качеството на здравеопазването и да създадат иновации в здравеопазването.

Томислав Сокол (ЕНП, Хърватия), съдокладчик на комисията по околна среда, каза: „Европейското пространство за здравни данни представлява един от централните градивни елементи на Европейския здравен съюз и крайъгълен камък в цифровата трансформация на ЕС. Това е едно от малкото законодателство на ЕС, където създаваме нещо напълно ново на европейско ниво. EHDS ще овласти гражданите чрез подобряване на здравеопазването на национално и трансгранично ниво и ще улесни отговорното споделяне на здравни данни – стимулирайки научните изследвания и иновациите в ЕС.“

 

Следващи стъпки

Проектопозицията сега ще бъде гласувана от пълната зала на Европейския парламент през декември.

 

Заден план

Европейската стратегия за данни предвижда създаването на десет пространства за данни в стратегически области, включително здравеопазване, енергетика, производство, мобилност и селско стопанство. Освен това е част от плана на Европейския здравен съюз. Парламентът отдавна изисква създаването на европейско пространство за здравни данни, например в резолюции относно цифровото здравеопазване и борбата с рака.

Понастоящем 25 държави-членки използват услугите за електронна рецепта и резюме на пациента, базирани на MyHealth@EU.

Източник: https://www.europarl.europa.eu/
 
 

Copyright © 2008-2024 Общинска организация на инвалидите - Сливен | RSS емисия

Изграден от Sliven.NET | Дизайн от Sliven Net | Програмиране и SEO от Христо Друмев