Платформи за стрийминг на музика: евродепутатите искат защита на авторите и разнообразието от ЕС

Европейски Парламент
29.11.2023 / 10:45

Във вторник комисията по култура призова за правила на ЕС, които да гарантират справедлива и устойчива среда за стрийминг на музика и да насърчават културното многообразие.

 

В резолюция, приета с 23 гласа "за", 3 "против" и 1 "въздържал се", евродепутатите в комисията по култура и образование настояват за преодоляване на дисбалансите в сектора, тъй като в момента повечето автори получават много ниски приходи. Те казват, че прилаганите понастоящем „предигитални ставки за лицензионни възнаграждения“ трябва да бъдат преразгледани, като осъждат схемите за заплащане, които принуждават авторите да приемат по-ниски или никакви приходи в замяна на по-голяма видимост.

 

Законодателство на ЕС в подкрепа на авторите

Въпреки че стрийминг платформите доминират на музикалния пазар и се разрастват стабилно през последните осем години, няма правила на ЕС, които да регулират сектора, подчертават евродепутатите. Ситуацията се влошава от спада в общата стойност на музикалните продукти, като приходите са съсредоточени в ръцете на големите лейбъли и най-популярните изпълнители, нарастването на съдържанието, генерирано от изкуствен интелект, и според проучвания измамите със стрийминг (т.е. ботове, манипулиращи стрийминг цифри) и манипулиране и незаконно използване на музикално съдържание от платформи.

Депутатите призовават за законопроект на ЕС, който да задължи платформите да направят своите алгоритми и инструменти за препоръки прозрачни и да гарантират, че европейските произведения са видими и достъпни. Той също така трябва да включва индикатор за разнообразие за оценка на набора от налични жанрове и езици и наличието на независими автори.

Правилата трябва да задължават платформите за стрийминг да идентифицират притежателите на права чрез правилното разпределяне на метаданни, за да помогнат на техните произведения да бъдат открити, както и да предотвратят например измами с стрийминг, използвани за намаляване на разходите и по-ниска стойност. Етикетът трябва да информира публиката за произведения, генерирани изцяло от AI, добавят те.

И накрая, евродепутатите искат от ЕС да инвестира повече в европейска музика, включително местни и нишови изпълнители или артисти от уязвими общности, за да предложат по-разнообразен репертоар, както и да подкрепят авторите в цифровата трансформация на техните бизнес модели.

 

Цитат

„Историята на успеха на услугите за стрийминг на музика има своите парадокси. По-голямата част от авторите и изпълнителите, дори тези със стотици хиляди репродукции всяка година, не получават възнаграждение, което им позволява да си позволят приличен живот. От първостепенно значение е да се признае ролята, която авторите играят в музикалния сектор, да се преразгледа моделът на разпределение на приходите, който стрийминг услугите използват, и да се проучат пропорционални и ефективни решения за насърчаване на културното многообразие“, каза водещият евродепутат Ибан Гарсия Дел Бланко (S&D, ES).

 

Следващи стъпки

Пленарното гласуване на незаконодателната резолюция е насрочено за сесията в Страсбург през януари 2024 г.

 

Заден план

Цифровите музикални платформи и услугите за споделяне на музика в момента предоставят достъп до до 100 милиона песни или безплатно, или срещу сравнително ниска месечна абонаментна такса. Стриймингът представлява 67% от глобалните приходи на музикалния сектор с годишен приход от 22,6 милиарда USD.

Източник: https://www.europarl.europa.eu/
 
 

Copyright © 2008-2024 Общинска организация на инвалидите - Сливен | RSS емисия

Изграден от Sliven.NET | Дизайн от Sliven Net | Програмиране и SEO от Христо Друмев