Наше момиче проби в световната фехтовка

Йоана Илиева намери място в елита на женската сабя
25.07.2018 / 09:21

17-годишната Йоана Илиева направи пробив на световното първенство по фехтовка. То се провежда в 6-милионния китайски град Уси, а нашето момиче завърши на 27-мо място в женската сабя от 100 участнички.

Възпитаничката на Ивайло Воденов записа четири победи и само една загуба в предварителните групи, което й отреди директно място сред първите 64. В елиминационния бой за влизане в 32-ката Йоана срази с 15-9 испанката Сандра Маркос. След това обаче беше спряна с 5-15 от третата в света Бианка Паску. „Срещу румънката просто нищо повече не можех да направя, защото тя ме превъзхождаше и с опита си, и с възрастта си. Все пак е с цели 13 години по-голяма от мен“, разказа пред "Телеграф" Илиева, която е отличничка в столичната 35-а гимназия.

Тя обясни, че е била отлично аклиматизирана за шампионата на планетата, тъй като е провела 10-дневен лагер в Япония. „Там тренирахме с най-добрите. Иначе в самото състезание аз влязох една от последните защото, не съм играла много на тази възраст. С това класиране обаче попаднах в Топ 100 на женската ранг листа“, добави Илиева.

Шампионка на сабя в Уси стана София Позднякова (Рус), която на финала удържа 15-13 над сънародничката си София Великая, а трета остана друга рускиня – Яна Егорян. 21-годишната Позднякова, за която това е първа световна титла, е дъщеря на президента на Руския олимпийски комитет и четирикратен олимпийски шампион на същото оръжие Станислав Поздняков.

В мъжката сабя представителят ни Любослав Бурнев стартира добре в груповата фаза и отпадна за влизане в 64-ката.

Източник: Монитор