Европейският парламент подкрепя мерките за намаляване на измамите с ДДС при електронната търговия

Депутатите подкрепиха мерките във вторник, предназначени за борба с укриването на ДДС при електронна търговия, които биха помогнали за намаляване на загубите от 137 милиарда евро всяка година в ЕС на измами с ДДС.
Мерките, съдържащи се в две законодателни актове, оглавявани от Парламента от Лидия Перрейра (ЕНП, РТ) и разисквани в понеделник, изискват от доставчиците на платежни услуги да събират данни за плащания за трансгранична електронна търговия. Ще бъде създадена нова централна електронна система за съхранение, така че органите за борба с измамите в държавите-членки да могат да обработват по-добре информацията за плащанията.
Административното сътрудничество между данъчните органи на държавите-членки и доставчиците на платежни услуги също ще бъде засилено.
По-ефективно обмен на информация и съдебно преследване
Депутатите предложиха различни подобрения на текстовете в опит да направят обмена на информация и съдебното преследване по-ефективно. По-конкретно, някои от тези подобрения включват:
Създаване на обща система за събиране на сравними статистически данни за измами с общност с ДДС и изискване за публикуване на национални оценки на загубите от измами с ДДС;
Създаване на мандат на Европейската прокуратура в сътрудничество с националните съдебни органи, за да гарантира, че измамниците ефективно се преследват в националните съдилища;
Държавите-членки инвестират в събиране на данъци, водено от технологии, по-специално чрез автоматично свързване на корпоративните касови апарати и системите за продажби с декларациите за ДДС;
Подобряване на комуникацията и оперативната съвместимост между свързаните с данъците бази данни на равнище Европейски съюз;
Изискване доставчиците на платежни услуги да съхраняват записи за платежни транзакции за тригодишен период, за да подпомогнат държавите-членки в борбата с измамите с ДДС при електронна търговия и разкриването на измамници.
Наредбата за мерките за засилване на административното сътрудничество с цел борба с измамите с ДДС е приета с 590 гласа „за“, 19 гласа „въздържал се“ и 81 гласа „въздържал се“.
Директивата за определени изисквания към доставчиците на платежни услуги беше приета с 591 гласа „за“ и 18 „въздържали се“.
Следващи стъпки
Сега министрите на държавите-членки на ЕС трябва да приемат двата законодателни акта.
Заден план
Според изчисленията на Комисията онлайн продажбите в ЕС струват 550 милиарда евро годишно, от които 96 милиарда евро са трансгранични. Новите правила трябва да наберат 7 милиарда евро приходи от ДДС за държавите-членки.
Снимка: sliven.net