ЕС може да поиска удължаване на преходния период след Брекзит

Великобритания трябва да напусне Европейския съюз на 31 януари
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лейен изрази „сериозна загриженост“ дали следсъюзната сделка може да сключи търговска сделка с Обединеното кралство до края на 2020 г.
Обединеното кралство трябва да напусне Европейския съюз на 31 януари, но ще остане в преход до края на следващата година, докато преговарящите обсъждат бъдещите търговски отношения.
"Много съм притеснен предвид малкото време, с което разполагаме", каза фон дер Лийен пред в. "Лес ехос" във Франция в интервю, публикувано в петък.
"Не става въпрос само за договаряне на сделка за свободна търговия, но и за много други теми. Струва ми се, че и от двете страни трябва да се запитаме сериозно дали всички тези преговори са осъществими за толкова кратко време", каза тя.
"Считам, че би било разумно да се преразгледат нещата в средата на годината, ако е необходимо, за да се види дали е необходимо разширение."
Съгласно споразумението за оттегляне, което премиерът Борис Джонсън преговаря с Европа, но все още не е преминал в парламента, Обединеното кралство може да поиска удължаване с една или две години. Но Джонсън, който спечели удобно мнозинство на парламентарните избори във Великобритания този месец, настоява, че няма да е необходимо повече време и подготвя законодателство за забрана на подобен ход. В този случай преговарящите ще имат само 11 месеца, за да сключат търговско споразумение - задача, за която и двете страни предупредиха, е изключително амбициозна. И ако 2020 г. приключи без сделка, Обединеното кралство ще прекрати връзките си с огромния единен пазар на ЕС, без последващи сделки и сделки за защита на търговията от двете страни.
Главният преговарящ за Brexit на ЕС Мишел Барние каза по-рано тази седмица, че изготвянето и ратифицирането на сделката след Brexit до следващата година е „огромно предизвикателство, но ние ще дадем всичко от себе си“.
Sofia Photo Agency
www.novinite.com
Снимка: pixabay.com