Спешна помощ съветва: Носете светли дрехи, не яжте тежка храна и вместо алкохол пийте вода
Жегите и опасно високите температури се очаква да продължат и през днешния ден. За 13 области е в сила предупреждение от първа степен - жълт код, а от втора степен - оранжев код - за 9 области, посочиха от Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ).
На ден в столичната Спешна помощ постъпват по около 280-300 сигнала общо, като поне 30-40 от тях са свързани по един или друг начин с екстремално високите температури. "Те не са припаднали, те са с различна симптоматика, свързана с високите температури. Има хоспитализирани, разбира се", каза говорителят на Спешна помощ Катя Сунгарска.
„Има и по-тежки случаи, има и по-леки, които се оправят по-бързо", съобщи пред БГНЕС Сунгарска.
На въпроса какво ще препоръча, за да се избегнат инциденти, говорителят на спешното звено припомни „абсолютно традиционните препоръки", тъй като те са изпитани във времето и са възможно най-доброто, което всеки един човек трябва да прави за себе си. Тя е категорична, че всеки един човек трябва да е наясно, че той носи отговорност за здравето и за живота си.
„В най-топлите температури - между 10:00 и 18:00 ч., по възможност да не се излиза. Ако се излиза, по възможност да се избира сянка", обясни тя и посочи, че е препоръчително да се носят светли дрехи, по възможност бели, а бутилката с вода в ръката е задължителна.
Говорителят на Спешна помощ припомни да не се приемат много студени напитки, защото това стресира организма. „Най-уязвимите групи са децата, възрастните хора и хронично болните", добави Сунгарска, като допълни, че за хронично болните препоръката категорично е в никакъв случай в тези най-екстремни дни да не се променя терапията, която им е предписана, да не се спира терапия, много е важно и да не се забравя.
За да се избегнат инциденти в горещите летни дни, тя препоръча да не се консумира тежка храна, да не се прекалява в никакъв случай с алкохол или с други субстанции, защото всичко това оказва влияние.
„Днес имаме много хора, които са пили алкохол, излизат навън, припадат, прилошава им и т.н. Просто това е безотговорно поведение, при положение, че от много време, поне от една седмица, медиите алармират за това, че тези дни ще бъдат много горещо, и всеки един човек трябва да носи отговорност към здравето и живота си, и да не си позволява да прави такива неща, за да не стига до Спешна помощ и след това в болница", категорична е Сунгарска.
Говорителят на Спешна помощ обясни, че има и деца, на които им причернява, и призова родителите да бъдат внимателни, да не извеждат децата си в градинките в най-топлото време, защото и детските организми не издържат и реагират.
„Сега в момента е пикът на прилошаване, припадане, причерняване и т.н., защото вече земята се е нагряла и излъчва топлина, и слънцето е силно; сега са най-пиковите моменти за прилошаване и симптоматика, свързана с по-високите температури.
Според климатолога Зорница Спасова първата вълна на горещото време е най-опасна за хората, защото още не са се адаптирали. „Първите жертви са най-уязвимите, с хронични заболявания. И за здрав човек 40 градуса са твърде много”, обясни Спасова. По думите й за гореща вълна се смята 3 последователни дни с над 30 градуса.
„В България се смята че 32 градуса е ден с горещо време, жълт код се обявява на 34 градуса”, допълни тя.
Експертът посочи, че горещите вълни се наричат още тих убиец, защото увеличението на смъртността се наблюдавало след няколко дни, а нощите с над 20 градуса също са опасни, защото тялото не може да се охлади.
„Веднъж човек, преживял топлинен удар, трябва да внимава до края на живота си”, обясни Спасова.
В България има най-ниска климатизация в ЕС – 46%, обясни още Спасова.
„Поне 3 часа на ден трябва да прекарвате в климатизирани помещения, дори в обществени места, ако нямате климатик вкъщи”, посъветва още тя.
Снимка: Станимир Петков