Нургюл Салимова остана втора на Световната купа по шахмат

Нургюл Салимова
21.08.2023 / 19:21

Нургюл Салимова завърши на второ място в Световната купа по шахмат за жени, която се провежда в столицата на Азербайджан Баку.

Във финала българката отстъпи с 1,5:2,5 точки на рускинята Александра Горячкина. В днешния тайбрек по бърз шах българката бе надиграна с 0,5:1,5 точки след реми с белите в първата партия и загуба с черните във втората.

Първите две партии по класически шахмат в събота и неделя завършиха с ремита и по регламент в днешния се проведоха две партии по ускорен шах с контрола от 25 минути плюс 10 секунди за всеки ход.

В първата партия за деня, в която Салимова бе с белите фигури, двете направиха реми на 42-рия ход с трикратно повторение на позицията, инициирано от рускинята.

Във втората партия Салимова избра да играе вариант, в който от самото начало бе с пешка по-малко. Българката дълго време държеше равна позиция, но в ендшпила допусна грешка и се предаде на 105-ия ход.

Победителката в мача ще вземе 50 000 долара от общия награден фонд от 676 250 долара, докато загубилата финала ще получи чек за 35 000 долара.

Класирането за финала на второто издание на Световната купа по шахмат е най-значимото постижение в кариерата на 20-годишната Салимова при жените. По пътя си към него бившата световна шампионка при момичетата до 12 години преодоля Чарлийз ван Зил от ЮАР с 2:0 точки, Оливия Киолбаса от Полша с 1,5:0,5 точки, Мери Ан Гомес от Индия с 2:0 точки, Медина Аулия от Индонезия с 2,5:1,5 точки, Полина Шувалова от Русия с 3:1 точки и Анна Музичук от Украйна с 3,5:2,5 точки.