Евро 7: Евродепутатите подкрепят нови правила за намаляване на емисиите от пътния транспорт
Комитетът по околна среда прие своите предложения за намаляване на емисиите на замърсители и определяне на изисквания за издръжливост на батериите за леки автомобили, ванове, автобуси и камиони.
В четвъртък комисията по околна среда, обществено здраве и безопасност на храните (ENVI) прие своята позиция относно преработването на правилата на ЕС за типово одобрение и надзор на пазара на моторни превозни средства (Евро 7) с 52 гласа „за“, 32 „против“ и един „въздържал се“.
Актуализирани ограничения за емисиите на отработени газове
Депутатите се съгласиха с нивата, предложени от Комисията за емисиите на замърсители (като азотни оксиди, прахови частици, въглероден окис и амоняк) за леки автомобили и предлагат допълнително разпределение на емисиите в три категории за леки търговски превозни средства въз основа на тяхното тегло. Приетият текст предлага по-строги ограничения за емисиите на отработени газове от автобуси и тежкотоварни превозни средства, включително нива, определени за реални емисии при шофиране. Действащите в момента разпоредби (Евро 6/VI) ще се прилагат до 1 юли 2030 г. за леки автомобили и микробуси и до 1 юли 2031 г. за автобуси и камиони (в сравнение съответно с 2025 г. и 2027 г., както е предложено от Комисията), позволявайки всички разпоредби на Евро 7 да бъдат приложими до този момент (включително тези за малки производители до 2030/2031 г.). Включени са специфични времеви рамки за прилагане на различни разпоредби на Евро 7, свързани с влизането в сила на цялото предвидено вторично законодателство – а именно след 36 месеца за леки превозни средства и след 60 месеца за тежкотоварни превозни средства.
По-малко емисии на частици от гуми и спирачки, повишена издръжливост на батерията
Депутатите искат да приведат в съответствие методологиите на ЕС за изчисление и ограниченията за емисиите на частици от спирачките и степента на абразия на гумите с международните стандарти, които в момента се разработват от Икономическата комисия за Европа на ООН. Тези правила ще важат за всички превозни средства, включително електрическите. Текстът също така включва по-високи минимални изисквания за ефективност за издръжливостта на батериите за леки и лекотоварни автомобили от предложените от Комисията.
Други предложени мерки включват:
Актуален екологичен паспорт на превозното средство (EVP), съдържащ информация като разход на гориво, изправност на батерията, ограничения на емисиите, резултати от периодични технически прегледи;
По-строги изисквания за продължителността на живота на превозни средства, двигатели и системи за контрол на замърсяването;
Задължение за инсталиране на бордови системи за наблюдение на няколко параметъра като свръхемисии на отработени газове, реално потребление на гориво и енергия и изправност на тяговата батерия;
Специфични правила за малки и свръхмалки производители.
Цитат
Докладчикът Александър Вондра (ECR, CZ) каза: „Успешно постигнахме баланс между екологичните цели и жизненоважните интереси на производителите. Би било контрапродуктивно да се прилагат екологични политики, които вредят както на европейската индустрия, така и на нейните граждани. Чрез нашия компромис ние служим на интересите на всички участващи страни и избягваме крайни позиции.“
Следващи стъпки
Предвижда се докладът да бъде приет по време на пленарното заседание през ноември 2023 г. и ще представлява преговорната позиция на Парламента с правителствата на ЕС относно окончателния вид на законодателството.
Заден план
На 10 ноември 2022 г. Комисията предложи по-строги стандарти за емисиите на замърсители на въздуха за превозни средства с двигатели с вътрешно горене, независимо от използваното гориво. Настоящите ограничения на емисиите се прилагат за автомобили и микробуси (Евро 6), както и за автобуси, камиони и други тежкотоварни превозни средства (Евро VI). Предложението за Евро 7 също така включва нови мерки за справяне с емисиите, различни от отработените газове (микропластмаси от гуми и частици от спирачки) и изисквания относно издръжливостта на батерията.
Според Комисията до 2035 г. Евро 7 ще намали азотните емисии от автомобили и микробуси с 35% в сравнение с Евро 6 и с 56% в сравнение с Евро VI за автобуси и камиони. Емисиите на частици от автомобили и микробуси ще бъдат с 13% по-ниски и с 39% по-ниски от автобуси и камиони, докато спирачните частици ще бъдат с 27% по-ниски.