Към забрана на ЕС за продукти, произведени с принудителен труд

Европейски Парламент
17.10.2023 / 09:52

В понеделник комисиите по вътрешен пазар и по международна търговия приеха своята позиция за запазване на пазара на ЕС на продукти, произведени с помощта на принудителен труд.

Проектът за регламент ще създаде рамка за разследване на използването на принудителен труд във веригите за доставки на компаниите. Ако се докаже, че дадена компания е използвала принудителен труд, целият внос и износ на свързани стоки ще бъде спрян на границите на ЕС и компаниите също ще трябва да изтеглят стоки, които вече са достигнали до пазара на ЕС. След това те ще бъдат дарени, рециклирани или унищожени.

 

Обръщане на тежестта на доказване при високорискови случаи

Депутатите промениха предложението на Комисията, за да възложат на Комисията да създаде списък с географски райони и икономически сектори с висок риск от използване на принудителен труд. За стоки, произведени в тези високорискови зони, властите вече няма да трябва да доказват, че хората са били принудени да работят, тъй като тежестта на доказване ще падне върху компаниите.

 

Саниране и по-широки дефиниции

Комисиите също така искат стоките, които са били премахнати от пазара, да бъдат разрешени обратно само след като компанията докаже, че е спряла да използва принудителен труд в своите операции или веригата за доставки и е отстранила всички съответни случаи.

Членовете на ЕП също актуализираха и разшириха определенията, използвани в текста. По-специално, определението за принудителен труд ще бъде приведено в съответствие със стандартите на МОТ и ще включва „цялата работа или услуга, която се изисква от което и да е лице под заплахата от някакво наказание и за която въпросното лице не се е предложило доброволно“.

 

Цитати

Съдокладчикът Самира Рафаела (Renew, Нидерландия) каза: „Принудителният труд е сериозно нарушение на човешките права. Забраната, която гласувахме днес, ще бъде от съществено значение за блокирането на продукти, произведени с помощта на съвременното робство, и отнемането на икономическия стимул за компаниите да участват в принудителен труд. Той ще защитава лицата, подаващи сигнали, ще предоставя средства за защита на жертвите и ще защитава нашите бизнеси и МСП от неетична конкуренция. Нашият текст включва силни разпоредби за база данни и е съобразен с пола, всички ключови елементи за устойчиво въздействие.“

След гласуването съдокладчикът Мария-Мануел Лейтао-Маркес (S&D, PT) каза: „27,6 милиона работници по света страдат от принудителен труд, вид съвременно робство – трябва да посветим тази победа на тях. Гарантирахме, че продуктите, произведени с принудителен труд, са забранени от вътрешния пазар, докато работниците не бъдат компенсирани за причинената им вреда. Забраната на принудителния труд също защитава компаниите, които спазват правилата, от нелоялна конкуренция. И накрая, улесняваме доказването на наложен от държавата принудителен труд.“

 

Пресконференция

Във вторник от 14.30 CEST съдокладчиците ще дадат пресконференция в Страсбург относно приетата позиция. Можете да го гледате тук. Журналистите, които желаят да задават въпроси от разстояние, могат да се свържат тук.

 

Следващи стъпки

Двете комисии приеха проектодоклада с 66 гласа „за“, 0 „против“ и 10 „въздържал се“. Сега пленарното заседание ще трябва да го потвърди като мандат за преговори на ЕП и след това, след като Съветът също приеме позицията си, разговорите могат да започнат за окончателния вид на регламента.

 

Заден план

Парламентът работи и върху други законодателни актове, насърчаващи достойния труд и отговорния бизнес, като например предложението за директива относно надлежната проверка на корпоративната устойчивост, която в момента се договаря. Предложението за забрана на продукти, произведени с принудителен труд, се фокусира специално върху наблюдението на продуктите.

Източник: https://www.europarl.europa.eu/
 
 

Copyright © 2008-2024 Общинска организация на инвалидите - Сливен | RSS емисия

Изграден от Sliven.NET | Дизайн от Sliven Net | Програмиране и SEO от Христо Друмев