Португалия ще ползва опита на България в реформата на грижите за деца
Португалия ще ползва опита на България при изпълнението на реформата за деинституционализацията на грижите за деца. Това каза министърът на труда, солидарността и социалната сигурност на Португалия Ана Мендеш Годиньо пред министър Иванка Шалапатова по време на срещата им в Лисабон. Основната тема в разговора им беше прилагането на мерки за намаляване на детската бедност и осигуряване на достъп на всички деца до образование, здравеопазване и качествени социални услуги в изпълнение на основните цели на Европейската гаранция за детето.
Двустранната среща се проведе в рамките на работното посещение на делегация от България с експерти в областта на политиките за деца в португалската столица Лисабон в периода 25 – 27 октомври.
„Гаранцията за детето е единодушно приета от португалското общество и от държавните ни институции“, заяви португалският социален министър. Тя цитира данни, които показват, че делът на децата в Португалия, които са застрашени от бедност, е намалял от 31% на 22%. Ключов фактор за ефективността на социалната политика е създаването на съвместна база данни между Министерството на труда, солидарността и социалната сигурност на Португалия и местната приходна агенция. Това позволява на държавата да получава информация за приходите на техните семейства и да идентифицира кои са децата в риск от бедност, след което да насочва автоматично помощи в тяхна подкрепа, без да се налага кандидатстване от тяхна страна на родителите, обясни министър Годиньо.
Министър Иванка Шалапатова даде висока оценка на опита на Португалия в борбата с детската бедност. „Вашият пример е изключително важен за нас. Виждаме в действие практики, които ние също приемаме за единствено работещи при съществуващата структура на обществото в България и проблемите на децата. Именно добре организираната, консенсусна и екипна работа на институциите по места е ключова за проследяването на състоянието на децата и семействата, които се подпомагат, и за намиране на конкретни и индивидуални решения за всяко дете в риск“, каза министър Иванка Шалапатова. Тя подчерта, че е необходимо да се развият механизми за подобряване на сътрудничеството и координацията между институциите, за да може те да прилагат интегриран подход за предоставяне на комплексни здравни, образователни и социални мерки, които цялостно да променят положението на децата в бедност и да им дадат възможност за равен старт.
Министър Шалапатова връчи част от наградите на подкрепяния от португалското социално министерство институт Casa Pia за деца в риск от социално изключване, който им съдейства за свързване с работодатели и осигуряване на работа.
По време на първия ден от посещението министър Шалапатова и екипът ѝ проведоха среща и с председателя на Националната комисия на Португалия за насърчаване на правата и закрила на децата и младите хора Росарио Фармхаус. По време на разговора бяха обсъдени мерки и добри практики за популяризирането на правата на децата, както и дейността на институциите, ангажирани с разрешаването на конкретни случаи, застрашаващи сигурността и пълноценното им развитие. Представен беше и опитът на Португалия за приобщаване на деца – бежанци.
До края на работната си визита българската делегация ще посети център в община в близост до Лисабон за координация на дейностите по Гаранцията за детето, детска градина във Виалонга, училище по португалската програма TEIP за насърчаване образователното включване в училища в райони с висока бедност или безработица, дом за деца без родители и други институции и центрове за деца в риск от социално изключване.