Евродепутатите постигат сделка с държавите-членки, за да защитят критичните гласове

Европейски Парламент
30.11.2023 / 15:18

Правилата имат за цел да гарантират защита в целия ЕС на журналисти, медийни организации, активисти, академици, артисти и изследователи срещу неоснователни и злоупотребяващи съдебни производства.

 

Новият закон ще се прилага в трансгранични случаи и ще защитава хора и организации, активни в области като основни права, околна среда, борба с дезинформацията и разследвания за корупция срещу злоупотреби със съдебни производства, предназначени за сплашване и тормоз. Евродепутатите гарантират, че делата ще се считат за трансгранични, освен ако и двете страни не са установени в същата държава като съда и делото е от значение само за една държава-членка.

 

Инициаторите на SLAPP да докажат своята теза

Ответниците ще могат да кандидатстват за предсрочно отхвърляне на явно неоснователни искове и в такива случаи инициаторите на SLAPP ще трябва да докажат, че техният случай е добре обоснован. От съдилищата ще се очаква да се занимават бързо с такива молби. За да предотвратят злоупотреби, съдилищата ще могат да налагат възпиращи санкции на ищците, обикновено представлявани от лобистки групи, корпорации или политици. Съдилищата могат да задължат ищеца да заплати всички разноски по производството, включително процесуалното представителство на ответника. Когато националното законодателство не позволява тези разходи да бъдат изцяло заплатени от ищеца, правителствата на ЕС ще трябва да осигурят покриването им, освен ако не са прекомерни.

 

Мерки за подкрепа на жертвите на SLAPP

Евродепутатите успяха да включат в правилата, че засегнатите от SLAPPs могат да бъдат компенсирани за нанесени щети. Те също така гарантират, че жертвите на SLAPP ще имат достъп до изчерпателна информация относно мерките за подкрепа, включително финансова помощ, правна помощ и психологическа подкрепа чрез подходящ канал, като например информационен център. Държавите членки също така ще трябва да предоставят правна помощ в трансгранични граждански производства, да гарантират, че окончателните съдебни решения, свързани със SLAPP, се публикуват в лесно достъпен и електронен формат и да събират данни за делата на SLAPP.

 

Защита на ЕС срещу SLAPP извън ЕС

Държавите от ЕС ще гарантират, че съдебните решения на трети държави в необосновани или злоупотребяващи производства срещу лица от институции, установени на тяхна територия, няма да бъдат признати. Тези, които са насочени към SLAPP, ще могат да поискат обезщетение за свързаните разходи и щети в своя национален съд.

 

Цитат

След преговорите водещият евродепутат Тиемо Вьолкен (S&D, Германия) каза: „След интензивни преговори ние сключихме сделка относно директивата Anti-SLAPPs - стъпка към прекратяване на широко разпространената практика на злоупотребяващи съдебни дела, целящи да запушат устата на журналисти, НПО и гражданското общество. Въпреки опитите на Съвета да отслаби значително предложенията на Комисията, Парламентът осигури споразумение, което включва дефиниция на трансгранични случаи, ускорено третиране на ключови процедурни гаранции като предсрочно уволнение и разпоредби за финансова сигурност, както и съпътстващи мерки за подкрепа на помощ, събиране на данни и компенсиране на разходите.“

 

Следващи стъпки

След като бъде официално одобрен от пленарната зала и от държавите-членки, законодателството ще влезе в сила двадесет дни след публикуването му в Официален вестник. Държавите членки ще разполагат с две години, за да транспонират законодателството в националното законодателство.

 

Заден план

Европейският парламент отдавна се застъпва за засилена свобода на медиите и подобрена защита на онези, които са насочени към SLAPPs. В светлината на нарастващия брой SLAPPs в ЕС, членовете на ЕП приеха поредица от резолюции от 2018 г. насам, призоваващи за действия на ЕС срещу законния тормоз на журналисти, медии и активисти. Европейската комисия представи своето предложение през април 2022 г., включително много от мерките, за които евродепутатите настояваха в резолюция от 2021 г.

Източник: https://www.europarl.europa.eu/
 
 

Copyright © 2008-2024 Общинска организация на инвалидите - Сливен | RSS емисия

Изграден от Sliven.NET | Дизайн от Sliven Net | Програмиране и SEO от Христо Друмев