Приветствие на министър Иванка Шалапатова по повод Международния ден на хората с увреждания
На 3 декември вече 31 години светът обръща поглед към проблемите на хората с увреждания, но все по-често и към възможностите им да имат своето достойно място в обществото.
През 1992 година Генералната асамблея на ООН обявява тази дата за Международен ден на хората с увреждания с идеята политиците и институциите да се фокусират върху създаването на по-ефективни политики, които да гарантират пълноценен живот на една от най-уязвимите групи в обществото. Тази година акцентът е поставен върху напредъка по изпълнението на Целите за устойчиво развитие на Организацията на обединените нации за преодоляването на неравенствата и осигуряването на по-достоен живот за хората с увреждания.
За съжаление, от ООН отчитат, че поради кризите, пред които светът е изправен през последните години, изпълнението на целите до 2030 г. е застрашено. Вярвам обаче, че с общите усилия на институциите и гражданския сектор е възможно да преодолеем препятствията и да гарантираме достойно място в обществото на всеки човек в България.
Само преди дни приключи заседанието на Съвета на Европейския съюз по заетост и социална политика, на който ресорните министри одобрихме позиция по Директива за създаване на Карта на Европейския съюз за хората с увреждания и Карта за паркиране за лица с увреждания. Убедена съм, че приемането ѝ ще улесни тяхното свободно движение в Общността, което ще доведе до по-пълноценното им социално включване.
УВАЖАЕМИ ДАМИ И ГОСПОДА,
Искрено вярвам, че Вашите специфични възможности са двигателят, който може да задвижи промяната към преодоляване на стереотипите и към Вашето активно включване във всички сфери на обществения живот на страната. Наясно съм, че за целта е необходимо да получите адекватна подкрепа съобразно индивидуалните Ви потребностите. Подкрепа, която да позволи на близките Ви, ангажирани с грижи, да успеят да се включат успешно в обществото и да реализират собствения си потенциал.
Затова Министерството на труда и социалната политика започна работа по подготовката на нормативни промени за осигуряването на по-добра и качествена грижа в изпълнение на Конвенцията на ООН за правата на хората с увреждания. С моя екип залагаме много на развитието, модернизирането и качеството на социалните услуги. Усилено работим за въвеждането на интегриран подход, включващ социалната, образователната и здравната политика, който да бъде приложен към целия жизнен цикъл на човека. Вече е факт обвързването на финансовата подкрепа за хората с увреждания с линията на бедност, която достига до над 670 000 души. Предложихме за първи път от 2017 г. да бъде увеличена и месечната помощ за деца с трайни увреждания. Благодарение на трудовите посредници в Агенцията по заетостта само през 2023 г. над 5000 души с трайни увреждания са започнали работа. Агенцията за хората с увреждания увеличи от 20 000 на 30 000 лв. средствата за финансиране на собствен бизнес. Всяка година планираме средства за осигуряване на достъпна среда.
Зная, че се очаква още много по отношение на ефективността на цялостната подкрепа за хората с трайни увреждания. Уверявам Ви, че имаме и желанието, а вярвам и възможностите, да постигнем промяната с всички институции, ангажирани със създаването и прилагането на политиките за хората с увреждания и активното участие на Вашите организации. Защото съм убедена, че за да бъде промяната качествена, всяко действие трябва да бъде подчинено на принципа „нищо за Вас, без Вас“.
Бъдете здрави и не губете вярата, че можете да променяте към по-добро не само своя, но и обществения живот. Защото само различните променят света!