Споразумение относно новите правила на ЕС, за да превърнат устойчивите продукти в норма

Европейски Парламент
05.12.2023 / 12:01

В понеделник вечерта Парламентът и Съветът постигнаха временно споразумение за преразглеждане на рамката на ЕС за екодизайн за устойчиви продукти.

 

Преговарящите от Парламента и Съвета се споразумяха за актуализация на така наречения регламент за „екодизайн“, който има за цел да подобри различни аспекти на продуктите през целия им жизнен цикъл, за да ги направи по-трайни и надеждни, по-лесни за повторна употреба, надграждане, ремонт и рециклиране, използване на по-малко ресурси, енергия и вода. Специфичните изисквания за продукта ще бъдат очертани от Комисията чрез вторично законодателство.

Преговарящите се съгласиха, че изискванията за екодизайн трябва също така да се отнасят до практики, свързани с преждевременното остаряване (когато даден продукт стане нефункционален или по-малко производителен поради, например, характеристики на дизайна на продукта, липса на консумативи и резервни части, липса на актуализации на софтуера).

 

Приоритетни продукти

По инициатива на Парламента преговарящите се споразумяха Комисията да даде приоритет на редица продуктови групи в първия си работен план, който да бъде приет не по-късно от девет месеца след влизането в сила на новото законодателство. Тези приоритетни продукти включват желязо, стомана, алуминий, текстил (особено облекла и обувки), мебели, гуми, почистващи препарати, бои, смазочни материали и химикали.

 

По-добре информирани потребители

Цифровите „продуктови паспорти“, съдържащи точна и актуална информация, ще позволят на потребителите да направят информиран избор при покупка. Съгласно договорения текст Комисията ще управлява публичен уеб портал, позволяващ на потребителите да търсят и сравняват информацията, включена в продуктовите паспорти.

 

Докладване и забрани за унищожаване на непродадени потребителски стоки

Икономическите оператори, които унищожават непродадени стоки, ще трябва да докладват ежегодно количествата продукти, които са изхвърлили, както и причините за това. Преговарящите се споразумяха специално да забранят унищожаването на непродадено облекло, аксесоари за облекло и обувки две години след влизането в сила на закона (шест години за средни предприятия). В бъдеще Комисията може да добави допълнителни категории към списъка с непродадени продукти, за които трябва да бъде въведена забрана за унищожаване.

 

Цитат

Докладчикът Алесандра Морети (S&D, Италия) каза: „Време е да сложим край на модела „вземи, направи, изхвърли“, който е толкова вреден за нашата планета, нашето здраве и нашата икономика. Новите продукти ще бъдат проектирани по начин, който е от полза за всички, зачита нашата планета и защитава околната среда. Устойчивите продукти ще се превърнат в норма, позволявайки на потребителите да пестят енергия, да ремонтират и да правят интелигентни екологични избори, когато пазаруват. Забраната за унищожаване на непродаден текстил и обувки също ще допринесе за промяна в начина, по който производителите на бърза мода произвеждат своите стоки.

 

Следващи стъпки

След приключване на работата на техническо ниво Парламентът и Съветът трябва официално да одобрят споразумението, преди то да може да влезе в сила.

 

Заден план

На 30 март 2022 г. Комисията представи предложение за регламент за създаване на обща рамка за определяне на изисквания за екодизайн за устойчиви продукти и за отмяна на настоящите правила, които се съсредоточават само върху продукти, свързани с енергията. Ревизираните правила, част от пакет за кръгова икономика, ще се прилагат за почти всички продукти на вътрешния пазар (с изключение на храни, фуражи, лекарствени продукти, живи организми).

Източник: https://www.europarl.europa.eu/
 
 

Copyright © 2008-2024 Общинска организация на инвалидите - Сливен | RSS емисия

Изграден от Sliven.NET | Дизайн от Sliven Net | Програмиране и SEO от Христо Друмев