Защита на фондовете на ЕС: ЕС трябва да направи повече за разкриване, предотвратяване и възстановяване на измами
Комисията по бюджетен контрол прие годишния си доклад за борба с измамите за 2022 г., в който се оценяват усилията в ЕС за противодействие на измамите и как за по-добра защита на фондовете на ЕС.
В доклада, приет в понеделник със 17 гласа „за“, нито един „против“ и 2 „въздържал се“, комисията по бюджетен контрол подчертава големия риск за финансовите интереси на ЕС, свързан с непотизма, използван при осигуряването на средства от ЕС.
Членовете на комисията са загрижени и за последните данни, които показват, че безопасността на журналистите в ЕС се е влошила и призовават за по-добра защита на разследващите журналисти, които могат значително да допринесат за борбата с корупцията и безнаказаността.
Украйна
В приетия текст се казва, че еврофондовете за подпомагане на страните извън ЕС и парите, отделени за отговор на Европа на агресията на Русия срещу Украйна, не се наблюдават и контролират адекватно. Те призовават Комисията да извърши по-задълбочени проверки, за да гарантира, че средствата от ЕС в крайна сметка отиват при най-нуждаещите се.
По-специално, евродепутатите са загрижени за пика на нередностите, засягащи Инструмента за предприсъединителна помощ (ИПП) и призовават Комисията също така да защити от измами всякакви бъдещи действия, като например в случая с Украйна, която ще получи значителни ресурси от ИПП и Хоризонт Европа.
Върховенство на закона в Унгария и Полша
Комитетът подава тревога относно докладваните планове на Комисията да изплати спрените 6,3 милиарда евро от Механизма за възстановяване и устойчивост (RFF) на Унгария в замяна на нейното одобрение на помощта за Украйна. Спрените средства трябва да бъдат отпуснати на Унгария само ако коригиращите мерки, приети от унгарското правителство, са се оказали ефективни на практика, казват евродепутатите.
Що се отнася до Полша, те отново изразяват загрижеността си относно констатациите за сериозни пропуски в съдебната система и медийния сектор и искат от Комисията да освободи средства от RRF едва след като бъдат изпълнени всички искания, свързани със спазването на върховенството на закона.
Европейска прокуратура
Евродепутатите настояват Дания, Унгария, Ирландия, Полша и Швеция да се присъединят към Европейската прокуратура без забавяне. Прокурорът на ЕС трябва да получи автономен бюджет, призовават те, за да защити най-добре интересите на Европейския съюз.
Механизъм за възстановяване и устойчивост
Членовете на ЕП все още са загрижени, че финансовите интереси на ЕС не са стабилно защитени в RRF поради недостатъци в системите за отчитане и контрол на държавите-членки, присъщите характеристики на модела на разходване на RRF, който създава трудности при оценката на процента грешки и ограниченията на методологията на Комисията за спиране на плащанията.
Въпреки че има значителни разлики между докладването на държавите-членки и последващите действия при предполагаеми измами, евродепутатите изискват по-специално Финландия, Ирландия и Полша да приемат национални стратегии за борба с измамите, за да покажат, че приемат сериозно защитата на средствата от ЕС.
Заден план
Проучванията на ЕС за корупцията от 2022 г. показват, че корупцията остава сериозен проблем за гражданите на ЕС и бизнеса в ЕС, като много граждани вярват, че корупцията е широко разпространена в тяхната страна (68%) и че нивото на корупция се е увеличило (41%).
Броят на случаите на измами и нередности, докладвани от органите на ЕС и националните органи, леко се е увеличил през 2022 г. в сравнение с 2021 г., като в същото време засегнатото финансиране, свързано с тези случаи през 2022 г., е намаляло до 1,77 милиарда евро (от 3,24 евро през 2021 г.).
Общият процент на възстановяване през 2022 г. както за случаите на измама, така и за случаите, които не са измама, е само 48% (в сравнение с 54% през 2021 г.), а цифрата за случаите на измама е само 2%.