Време е да криминализираме речта на омразата и престъпленията от омраза съгласно правото на ЕС

Европейски парламент
18.01.2024 / 20:41

Депутатите призовават Съвета най-накрая да постигне напредък по отношение на законодателството, което да осигури адекватно ниво на защита от омраза за всички в Европа.

 

Съветът трябва да приеме решение за включване на речта на омразата и престъпленията от омраза сред престъпленията по смисъла на член 83, параграф 1 от ДФЕС (т.нар. „престъпления на ЕС“) до края на настоящия законодателен мандат, се казва в приетия доклад на Парламента в четвъртък с 397 гласа „за“, 121 „против“ и 26 „въздържали се“. Това са престъпления от особено тежък характер с трансгранично измерение, за които Парламентът и Съветът могат да установят минимални правила за определяне на престъпления и санкции.

 

Необходимост от единен подход за справяне с омразата

Членовете на ЕП се стремят да осигурят универсална защита за всички, със специален акцент върху целевите лица и уязвимите групи и общности. Понастоящем наказателните закони на държавите-членки третират речта на омразата и престъпленията от омраза по различни начини, докато правилата в целия ЕС се прилагат само когато такива престъпления са извършени въз основа на раса, цвят на кожата, религия, произход или национален или етнически произход.

С нарастването на омразата в Европа изминаха две години от внасянето на съответното предложение на Комисията, а Съветът не постигна никакъв напредък по него. Депутатите призовават „клаузите за преминаване“ да се използват за преодоляване на пречките, породени от необходимостта от единодушие.

 

Отчитане на обстоятелствата, пред които са изправени жертвите

Парламентът призовава Комисията да обмисли „отворен“ подход, при който основанията за дискриминация няма да бъдат ограничени до затворен списък, за да се гарантира, че правилата обхващат инциденти, мотивирани от нова и променяща се социална динамика. Той подчертава, че свободата на изразяване, колкото и критична да е, не трябва да се използва като щит за омраза и подчертава, че злоупотребата с интернет и бизнес модела на социалните медийни платформи допринася за разпространението и засилването на речта на омразата.

Членовете на ЕП изискват също така да се обърне специално внимание на непълнолетните, включително при тормоза в училищата и кибертормоза, и призовават за стабилна рамка за жертвите с междусекторен подход, обучение за съответните специалисти и мерки за осигуряване на безопасен достъп до правосъдие, специализирана подкрепа и обезщетения, както и безопасна среда за увеличаване на докладването на инциденти.

 

Цитат

Докладчикът Maite PAGAZAURTUNDÚA (Renew, Испания) коментира: „В допълнение към липсата на цялостна европейска правна рамка за справяне с речта на омразата и престъпленията от омраза, ние сме изправени пред нова социална динамика, чрез която нормализирането на омразата се развива много бързо. Трябва да защитим себе си като общество и хората, които са атакувани, преследвани и тормозени, като същевременно реагираме на радикалните мрежи и крайната поляризация, които осигуряват благодатна почва за поведение, което нарушава основните права. Молим Съвета най-накрая да даде зелена светлина на законодателството срещу престъпленията от омраза и речта на омразата на ниво ЕС, винаги в съответствие с принципа на пропорционалност и гарантирайки свободата на изразяване на гражданите.“

Източник: https://www.europarl.europa.eu/
 
 

Copyright © 2008-2024 Общинска организация на инвалидите - Сливен | RSS емисия

Изграден от Sliven.NET | Дизайн от Sliven Net | Програмиране и SEO от Христо Друмев