Ден в памет на Холокоста: „Хитлер не победи!“
В четвъртък Ирен Шашар, оцеляла от варшавското гето, се обърна към евродепутатите на пленарна сесия в Брюксел за отбелязване на Международния ден в памет на жертвите на Холокоста.
„Днес отдаваме почит на жертвите на Холокоста и потвърждаваме нашия непоколебим ангажимент срещу антисемитизма, расизма и други форми на омраза. Европа помни”, подчерта председателят на Европейския парламент Роберта Мецола, откривайки тържественото заседание. Предупреждавайки, че съучастническото мълчание на мнозина е направило нацистките ужаси възможни, тя подчерта, че „Европейският парламент не е място на безразличие – ние говорим срещу отричащите Холокоста, срещу дезинформацията и срещу насилието“.
„Ще изслушаме твоята история. Ще вземем вашите уроци с нас. Ще помним”, завърши тя, преди да даде думата на г-жа Шашар.
По време на речта си Ирен Шашар описа как е оцеляла през ужасите на нацизма във Варшава като „Скрито дете на Холокоста“, бягайки през канализацията към арийската страна на Варшава, където приятелите на майка й ги подкрепят. Живеейки днес в Израел, тя каза: „Бях благословена с възможността да имам деца и внуци. Направих точно това, което Хитлер се опитваше да предотврати. Хитлер не победи!“
Говорейки за продължаващата война и терористичните атаки от 7 октомври, тя каза, че е напуснала страната си „след насилие, убийства, изнасилвания и терор“ и помоли евродепутатите за тяхната солидарност и подкрепа, за да видят заложниците да се съберат отново с техните семейства.
След 7 октомври „възраждането на антисемитизма означава, че омразата от миналото е все още с нас“, предупреди г-жа Шашар. „Евреите отново не се чувстват сигурни, живеейки в Европа. След Холокоста това трябва да е неприемливо. „Никога повече“ наистина трябва да означава никога отново.“
Позовавайки се на Европа, която успя да остави настрана старата омраза и да се обедини, тя заяви, че нейната мечта е „моите деца, всички деца, да живеят в мирен Близък изток, свободен от омраза, особено към нас, евреите. В моя сън евреите намират безопасност и сигурност навсякъде, където решат да нарекат дом. И антисемитизмът най-накрая е нещо от миналото.
Завършвайки речта си, г-жа Шашар заключава, че докато тя е спечелила срещу Хитлер, нейните внуци сега трябва да се борят за своето оцеляване. „Призовавам вас, Парламента на Европа, да помогнете за сбъдването на моята мечта. Заедно с вас можем да сложим край на антисемитизма и да постигнем траен мир.
След речта на г-жа Шашар евродепутатите запазиха минута мълчание. Церемонията беше закрита с музикално изпълнение на Шева Теховал, сопран, и Марсело Нисинман от „Кадиш“ от Морис Равел.
Гледайте церемонията тук.
Ирен Шашар
Родена на 12 декември 1937 г. като Рут Левкович, Ирен Шашар оцелява във варшавското гето. След като баща й беше убит от нацистите, тя избяга от гетото с майка си и се укриваше до края на войната. След това тя и майка й се преместват в Париж. След смъртта на майка си тя се мести в Перу, където е осиновена от роднини. След като учи в САЩ, тя се премества в Израел на 25-годишна възраст и става най-младият член на факултета, заемал пост в Еврейския университет. Днес тя живее в Модиин, Израел. През 2023 г. тя публикува биографията си „Победих срещу Хитлер“.