Експерти от МОТ представиха възможности за създаване на ефективна система за определяне на минималната работна заплата
Експерти от Международната организация на труда (МОТ) представиха възможности за създаване на ефективна система за определяне на минималната работна заплата (МРЗ), включително чрез колективното трудово договаряне, както и механизми за нейното коригиране, мониторинг и оценка по време на работен семинар, организиран от Министерство на труда и социалната политика. Семинарът имаше за цел да подпомогне процеса на транспониране на Директивата за адекватни минимални работни заплати в Европейския съюз в националното законодателство.
В обучението, проведено в Центъра за развитие на човешките ресурси и регионални инициативи (ЦРЧРРИ), взеха участие представители на МТСП, Института за анализи и прогнози към министъра на финансите, Националния осигурителен институт, Националния статистически институт, Националния институт за помирение и арбитраж, както и представители на синдикални и работодателски организации.
Заместник-министърът на труда и социалната политика Гинка Машова отбеляза, че създаването на прозрачен механизъм за засилване на адекватността при определянето на минималната работна заплата за страната, съобразен с Конвенция №131 на МОТ, и правилното транспониране на Директивата за адекватни минимални работни заплати е приоритет на МТСП.
Гостите от МОТ споделиха, че наличието на една обща минимална работна заплата за страната, а чрез колективното трудово договаряне да се определят минималните възнаграждения, като се отчита спецификата на ниво региони, браншове и др., е добра практика. „Колкото по-опростена е системата, толкова по-ефективно е нейното прилагане“, аргументира се Розалия Васкес-Алварес от МОТ. Тя представи данни от проучване от 2022 г., според което 327 милиона работници и служители по света (19% от всички) получават минимална заплата или под нея.
Преди семинара експертите от МОТ обсъдиха процеса на транспониране на Директивата на ЕС относно адекватните минимални работни заплати и със заместник-министър Николай Найденов. „През годините България е получавала значителна техническа помощ от МОТ, включително по линия на Конвенция №131 за минималната работна заплата. Страната ни отдава голямо значение на членството си в Международната организация на труда и на ефективното изпълнение на международните трудови стандарти“, каза заместник-министър Найденов. Той подчерта, че споделеният опит и информация ще бъдат от голяма полза за всички участници и за развитието на националната политика по доходите.