Клуб "Будители" и приятели на екскурзия до фермата на щраусите, Дамасцена, Шипка и Етъра
Поредна вълнуваща екскурзия си направиха членове на клуба на пенсионираните учители „Будители“ Сливен. За един ден те, както и техни гости, пропътуваха стотици километри.
Първата тяхна спирка бе фермата на щраусите в село Скобелево. Ранчото е основано през 2001 г. Климатът и мястото в село Скобелево са подходящи за отглеждане на щрауси. Районът е екологичен, няма промишленост, в близост е до Стара планина. През ранчото минава река Габровница и се намира далеч от шумни пътни артерии.
Следващата им спирка бе Дамасцена – фермата на розите. Комплекс “Дамасцена” се намира в полите на Стара планина, в самото сърце на Розовата долина, непосредствено преди влизане в село Скобелево, на 4 км северно от главния път София-Бургас. Комплекс “Дамасцена” предлага Етнографска сбирка с предмети от бита, използвани през 19 и началото на 20 век, старинна гюлапана (стара инсталация за розоварене) отпреди 350 години, съвременна инсталация (дестилерия) за производство на розово масло, парк с декоративни рози, места за отдих (беседки, алеи). Музейната експозиция показва различни методи за производство и съхранение на розово масло. Обиколката в етнографския комплекс показва традиционни стари занаяти, характерни за този район.
Третото им посещение бе в Шипченският манастир „Рождество Христово“. Това е действащ православен манастир в град Шипка. Разположен е в северозападните покрайнини на града. Манастирският комплекс включва църква, монашески корпус, поклонническа сграда, приют и духовна семинария.
Четвъртата им спирка бе Етъра. Регионален етнографски музей на открито „Етър“ е музей на открито, разположен в кв. Етъра в Габрово. Представлява възстановка на българския бит, култура и занаятчийство. Той е първият по рода си музей в България. Открит е на 7 септември 1964 г. Музеят е разположен на 8 км южно от основната част на Габрово.
В Етъра се намира единствената в България сбирка на народна техника на вода. Тя съдържа 10 експоната и е една от богатите и добре организирани технически сбирки сред европейските музеи на открито. Това е причината, водното колело да се превърне в една от емблемите на музей „Етър“. Най-важната особеност на сбирката е, че всички обекти са в действие, така както в миналото. Занаятчийска чаршия представя 16 образци на балканската архитектура, разкриващи самобитния талант на възрожденските строители. Част е от Стоте национални туристически обекта.
Макар и уморени, пенсионерите посетиха, като последна спирка, и паметника на Шипка, а част от тях се качиха горе до него. Паметникът на свободата (също Паметник на Шипка) е монументален паметник на връх Свети Никола. Издигнат е с цел да увековечи подвига на падналите за свободата на България на мястото отбранявано по време на Шипченската битка, около което са се провели решаващите за Руско-турската война и Освобождението на България боеве през лятото на 1877 г. Паметникът е част от Парк-музей „Шипка“.
Още снимки от новината