Община Нова Загора открива нова процедура за подаване на заявления за саниране на многофамилни жилищни сгради
Община Нова Загора уведомява всички заинтересовани страни, че от 08.07.2024 г. стартира процедура за прием на документи за саниране на многофамилни жилищни сгради по процедура BG16FFPR003-4.001 „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на многофамилни жилищни сгради, включително справяне с енергийната бедност“, Приоритет 4 „Справедлив преход“ на Програма „Развитие на регионите“ 2021-2027 г.
Дейностите, които ще се подкрепят по процедурата, са свързани освен с енергийната ефективност и с внедряване на възобновяеми енергийни източници (ВЕИ), отоплителни и климатични инсталации. Одобрените сгради ще получат до 100% безвъзмездна финансова помощ. След изпълнение на енергоспестяващи мерки (ЕСМ) сградите следва да постигат клас на енергопотребление „В” или по-висок.
Допустими за финансиране по процедурата са:
Всички многофамилни жилищни сгради /МЖС/, които се управляват по реда на ЗУЕС и са проектирани преди 26 април 1999 г.;
МЖС, в които броят на самостоятелните обекти са най-малко четири и принадлежат на повече от един собственик;
Сградата следва да е жилищна и да е предназначена за постоянно обитаване, в която най-малко 60 на сто от нейната разгъната застроена площ се заема от жилища (съгласно § 5, т. 29 от Допълнителните разпоредби на ЗУТ).
На етап кандидатстване, сдруженията на собствениците е необходимо да представят следните документи:
Заявление за участие - (ПРИЛОЖЕНИЕ №5) и приложимите към него документи (ПРИЛОЖЕНИЕ №5.1);
Документи, свързани с проведените общи събрания за създаване на сдружението на собствениците /СС/ или други документи, свързани с вземане на решения от страна на етажната собственост (ПРИЛОЖЕНИЕ №5.1);
Копие от книгата на етажната собственост, съгласно ЗУЕС, от което да са видни всички живущи в сградата;
Удостоверение за регистрация на СС по чл. 46а ЗУЕС;
Доказателство за вписване на СС в регистър БУЛСТАТ;
ПРИЛОЖЕНИЕ №4 „Декларация, съдържаща информация за енергийно уязвимите лица в сградата“, ако е приложимо, и СС иска да се възползва от приоритизацията на сградите (да получи повече точки на Техническа и финансова оценка), както и документи за удостоверяване на информацията по т. 3 на Приложение 4 относно живущите лица в МЖС (обект на интервенция), чиято адресна регистрация съвпада с адреса на сградата обект на интервенция и са с установена 50 или над 50 на сто трайно намалена работоспособност на база документи, издадени от съответните експертни лекарски комисии. За всяко посочено лице по т.3. на Приложение 4 се предоставя на общината копие на валидно решение на ТЕЛК/НЕЛК.
!!! Приложение 4 „Декларация, съдържаща информация за енергийно уязвимите лица в сградата“ се предоставя от СС на общината, в случаите когато в сградата-обект на интервенция има лица, попадащи в определенията на т.1, 2, 3, 4 или 5 на Приложение 4, чиято адресна регистрация съвпада с адреса на сградата обект на интервенция, и които са заявявали желание да бъдат вписани в Приложение 4; СС е необходимо да представи и справка/и от съответния/те работодател/и, потвърждаващи декларираните лица в т.5. на Приложение 4, ако е приложимо.
7. Декларация за минимални помощи (ПРИЛОЖЕНИЕ № 3), при наличие на самостоятелни обекти със стопанско предназначение в сградата;
8. Обследване за енергийна ефективност и валиден сертификат за енергийни характеристики на сграда в експлоатация, изготвени по реда на чл. 48 от ЗЕЕ;
9. Обследване за установяване на техническите характеристики, свързани с удовлетворяване на изискванията по чл. 169, ал. 1 и ал. 3 от ЗУТ и Технически паспорт в съответствие с изискванията, определени в глава трета на Наредба № 5 от 2006 г. за техническите паспорти на строежите;
10. ПРИЛОЖЕНИЕ №6: Доклад при обследване на сграда за наличие на защитени видове в сградата обект на интервенция, подписан от съответните експерти. /!!! Разходите по изготвяне на обследване за наличие на защитени видове в сградата, обект на интервенция са в размер на до 3 000 лв. с вкл. ДДС и се поемат от сдруженията на собствениците./;
11. Разходооправдателни и други документи, доказващи извършените плащания на разходите по т. 8, т. 9 и т. 10.
ВАЖНО! Съгласно Насоките за кандидатстване по настоящата процедура, горепосочените разходи по т. 8, т. 9 и т. 10 ще се възстановяват на общината – кандидат под формата на чл. 55, ал. 1, т. 1 от ЗУСЕФСУ – възстановяване на действително направени и платени допустими разходи. Същите ще бъдат възстановени чрез общината – кандидат само на сдруженията, чиито многофамилни жилищни сгради са одобрени за саниране от Комитета за наблюдение на Програма „Развитие на регионите“ 2021-2027 г. В тази връзка, обръщаме внимание, че всяко СС трябва да съхранява в оригинал всички цитирани в т.11 и представени на етап кандидатстване документи.
Срокът за подаване на Заявление за участие по процедура BG16FFPR003-4.001 „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на многофамилни жилищни сгради, включително справяне с енергийната бедност“, Приоритет 4 „Справедлив преход“ на Програма „Развитие на регионите“ 2021-2027 г. до Община Нова Загора стартира от 08.07.2024 г. до 23.08.2024 г. включително.
Сдружения на собственици, които имат подадени заявления за финансова помощ в Общината по други програми и процедури, е необходимо да подадат ново Заявление за участие, ведно с всички необходими приложими документи, с изключение на документи, свързани с проведените общи събрания за създаване на сдружението на собствениците /прилагат се старите приложения/. Приложенията: 5.1.1; 5.1.2; 5.1.3 и 5.1.4 са приложими само за новосъздадени сдружения на собствениците.
Приложения за попълване от СС и Насоки за кандидатстване по настоящата процедура, може да изтеглите от ТУК:
За повече информация и възникнали въпроси:
Телефон за контакт: 0457/5 70 35; 0457/5 70 57 - отдел „Европейски фондове и програми”;
Адрес: Община Нова Загора, ул. „24-ти май” № 1, ет. 4, стая № 405; стая № 415.