Отбелязваме 156 г. от гибелта на славния сливенски войвода и революционер Хаджи Димитър
Днес отбелязваме 156 години от гибелта на славния сливенски войвода и революционер Хаджи Димитър, съобщават от РИМ Сливен. Роден в град Сливен, Хаджи Димитър произхожда от семейство, традиционно свързано с хайдутството в региона. Неговите чичовци, вуйчовци и баща му са известни войводи, които участват в множество битки срещу османския поробител.
Димитър Асенов, известен още като Хаджи Димитър, израства в среда, която възпитава борбени качества и непримирим дух в него. Той често влиза в конфликти с турци и чорбаджии, което води до изгонването му от родния му град. През 1861 г. Хаджи Димитър напуска Сливен и става хайдутин в четата на Георги Трънкин. След смъртта на нейния войвода, Хаджи Димитър поема лидерството и присъединява четата към тази на Панайот Хитов като знаменосец.
През 1864 г., воден от идеите на Георги Раковски, Хаджи Димитър организира своя първа чета, която преминава в българските земи с цел да предизвика въстание. През следващите години той продължава да събира и ръководи чети, които навлизат в България от Румъния.
През лятото на 1868 г. Хаджи Димитър и Стефан Караджа организират голяма чета, която да вдигне народа на бунт и да постигне освобождение. На 6 срещу 7 юли четата преминава Дунава и започва своя поход в България. След няколко сблъсъка с османски сили, на 17 юли четата достига връх Бузлуджа, където е заобиколена от врагове. В последното си сражение Хаджи Димитър е тежко ранен и пада убит, заедно със Стефан Караджа и много други четници.
Въпреки трагичния край, подвигът на Хаджи Димитър и неговата чета остава завинаги в историята ни като символ на смелост, патриотизъм и непокорство срещу османския поробител. Христо Ботев увековечава делото на войводата в своята балада „Хаджи Димитър“, която и до днес звучи като зов за свобода и независимост.
Жив е той, жив е! Там на Балкана,
потънал в кърви, лежи и пъшка
юнак с дълбока на гърди рана,
юнак във младост и в сила мъжка.
На една страна захвърлил пушка,
на друга сабля на две строшена;
очи темнеят, глава се люшка,
уста проклинат цяла вселена!
Лежи юнакът, а на небето
слънцето спряно сърдито пече;
жътварка пее нейде в полето,
и кръвта още по-силно тече!
………….
Поклон!