Отпускат допълнителни пари на учители, професори и учени, които работят в университетите и изследователски места

...........................................
05.08.2024 / 20:38

Правителството отпусна допълнителни 184 млн. лв. за увеличение на заплатите на академичния състав, изследователите и експертите в държавните висши училища и научни организации, считано от 1 април 2024 г. Това съобщиха министър-председателят Димитър Главчев, вицепремиерът и финансов министър Людмила Петкова, министърът на образованието и науката Галин Цоков и представители на синдикатите на брифинг в Министерски съвет. Главчев уточни, че решението е взето спешно за спокойствие на синдикатите и академичния състав.

Людмила Петкова заяви, че с приетото постановление се отговаря на промените в Закона за висшето образование, увеличаващи възнагражденията на академичния състав и лицата по чл. 53 от същия закон. Средствата са осигурени чрез преструктуриране на разходи в бюджета.

Министър Галин Цоков обясни, че с тези средства заплатата на най-ниската академична длъжност ще стане 2516 лв. от 1 април. Той добави, че от началото на годината правителството е осигурило 80 млн. лв. за увеличение на заплатите в университетите и научните организации, като за една година заплатата за най-ниската академична длъжност е увеличена с 1000 лв. Цоков подчерта, че това е инвестиция в младите и интелектуалците, което ще насърчи развитието на висшето образование и науката в България. Той допълни, че средствата за университетите ще се разпределят на база на два критерия - повишаване на най-ниско финансираните направления и коефициента за качество, като повече средства ще получат университетите с по-високо качество.

Средствата са предоставени съгласно Закона за висшето образование, който изисква средните брутни заплати на академичния състав да са поне 180% от средната брутна за страната, а на изследователите и експертите - поне средната брутна за страната и 80% от нея.

Целта е чрез повишаване на заплатите на учените и университетските преподаватели да се поддържа необходимото качество на висшето образование, отговарящо на динамиката на обществените процеси.

По-високи възнаграждения ще получат и Националния център по обществено здраве и анализи, Националния център по радиобиология и радиационна защита, Националния център по заразни и паразитни болести, Националния институт по метеорология и хидрология и Селскостопанската академия.

Тези средства са свързани с усилията на държавата за развитие на научноизследователския сектор и академичния състав, както и за подобряване на качеството и резултатността на научните организации.

Снимка: Министерски съвет
 
 

Copyright © 2008-2024 Общинска организация на инвалидите - Сливен | RSS емисия

Изграден от Sliven.NET | Дизайн от Sliven Net | Програмиране и SEO от Христо Друмев