Около час и половина отне на депутатите да гласуват окончателно Закона за въвеждане на еврото в България

Народното събрание
08.08.2024 / 08:54

Депутатите работиха около час и половина, за да одобрят закон, който подготвя България да приеме еврото, съобщи CROSS. Този закон има за цел да създаде правила за присъединяване към еврозоната. Законът ще започне да действа веднага след като България получи конкретна дата за приемане на еврото, която се очаква да бъде 1 януари 2026 г.

В момента България не отговаря напълно на всички изисквания за приемане на еврото поради високата инфлация. Въпреки това, според прогнози на Световната банка, инфлацията може да намалее до подходящо ниво до края на тази година. Съгласно закона курсът за обмяна на евро и български лев ще бъде 1,95583 лева за едно евро. Това е същото като текущия курс, тъй като левът вече е фиксиран към еврото поради валутния борд в страната.

Търговците ще могат да откажат да приемат повече от 50 броя монети в левове (включително стотинки) при една транзакция. Ако клиент върне продукт, търговецът трябва да възстанови сумата в евро, освен ако няма достатъчно налични пари в брой в момента. Автоматите, устройствата за самообслужване и машините за продажба също трябва да работят само с евро. Докато еврото все още не е официално прието, цените на стоките и услугите не могат да бъдат увеличавани без основателна причина.

Според оценките на Българската народна банка (БНБ), когато еврото бъде въведено, ще има около 510 милиона евро банкноти и 1,799 милиарда евро монети в обращение. Тези нови пари ще заменят всички пари в обращение в момента. Към 30 април 2023 г. в обращение има 564 703 204 банкноти на стойност 26,1 милиарда лева и над 3 милиарда разменни монети на стойност 561,1 милиона лева. Законът посочва, че „Български пощи“ ще играят важна роля в разпространението и обмяната на евро банкноти, особено в по-малките села, където живеят около 26,88% от населението на страната.

Снимка: Уикипидея
 
 

Copyright © 2008-2024 Общинска организация на инвалидите - Сливен | RSS емисия

Изграден от Sliven.NET | Дизайн от Sliven Net | Програмиране и SEO от Христо Друмев