Почти една четвърт от установените случаи на работа без трудов договор са в хотелиерството и ресторантьорството

Снимката е илюстративна
20.08.2024 / 14:59

Почти една четвърт от установените случаи на работа без трудов договор са в хотелиерството и ресторантьорството, показват данните от контролната дейност на Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“ (ИА ГИТ). За периода януари - юли 2024 г. контролните органи на агенцията са открили 451 души, работещи без трудов договор в тези две икономически дейности, което представлява 24% от общо 1914 такива случая, предаде CROSS.

Заради високия риск от използване на недеклариран труд в хотелиерството и ресторантьорството, инспекцията по труда извършва целогодишна проверка в тези области. През активния туристически сезон се организират и инспекционни кампании в летните и зимните курорти.

От януари до юли 2024 г. в хотелиерството и ресторантьорството са извършени 3713 проверки, при които са установени 18 372 нарушения. От тях 10 503 са свързани с прилагането на трудовото законодателство, докато 7 658 са свързани със здравословните и безопасни условия на труд.

Писменият трудов договор с ясно посочени условия на труд и заплащане е от съществено значение за защитата на правата на работниците. Документираната заплата е важна за определяне на обезщетенията при временна неработоспособност, майчинство, безработица и бъдещи пенсии.

Работата без трудов договор не е тривиално нарушение според българското трудово законодателство и при всяко такова нарушение контролните органи на Инспекцията по труда налагат санкции от 1500 до 15 000 лева. Тези нарушения също могат да доведат до отстраняването на работодателя от участие в процедури за обществени поръчки.

Всеки работник или служител може да провери дали трудовият им договор е регистриран и каква е действителната сума, върху която се осигурява работодателят, като използва своя персонален идентификационен код (ПИК), издаден от Националната агенция за приходите. Информация за рисковете, свързани с работата без трудов договор и ползите от декларирания труд, може да бъде намерена на уебсайта на ИА ГИТ.

ИА ГИТ напомня на работниците и служителите, че могат да използват специално разработен софтуер, за да проверят вероятността полаганият от тях труд или част от него да е недеклариран. Този инструмент под формата на въпросник оценява риска от недеклариран труд в различни форми, включително работа без трудов договор или при фиктивни условия, нерегламентирани плащания, потенциални опасности за здравето и безопасността и др. Софтуерът е достъпен безплатно на уебсайта на ИА ГИТ.

Снимка: Станимир Петков
 
 

Copyright © 2008-2024 Общинска организация на инвалидите - Сливен | RSS емисия

Изграден от Sliven.NET | Дизайн от Sliven Net | Програмиране и SEO от Христо Друмев