За пореден път почетоха паметта на българските воини, участвали в сраженията на връх Каймакчалан по време на Първата световна война
Военни и родолюбиви българи се събраха за девети път, за да почетат българските воини, участвали в сраженията на връх Каймакчалан по време на Първата световна война. Това съобщават от пресцентъра на Министерство на отбраната. Представителна група на Съвместното командване на специалните операции (СКСО) и командирът на СКСО генерал-майор Явор Матеев участваха във военен ритуал, на който бяха поставени венци в памет на героите. Службата включваше заупокойна молитва, изпълнения на националния химн и „Велик е нашият войник“ на тромпет.
Генерал-майор Матеев говори за важността на почитането на паметта на тези герои и напомни, че въпреки тежките условия, българският войник винаги е защитавал семейството и родината си. Началникът на отбраната в периода 2016-2017 г. и бивш председател на Комисията по отбрана в 44-ото Народното събрание, генерал (о.р.) Константин Попов, също изнесе реч, в която подчерта уважението към тези, които са се оттеглили от позициите си и са спечелили нашето уважение.
Цветя бяха поднесени и на плочата на Красимир Узунов, офицер и автор на множество творби с военноисторическа тематика, който изигра важна роля в съживяването на спомена за подвига на българските воини на този връх.
На церемонията присъстваха офицери, сержанти и войници от Съвместното командване на специалните операции, генералният консул на Република България в Солун Антон Марков, заместник-ръководителят на Посолството ни в Атина Райко Николов, полковник Милчо Игнатов – военен аташе на Република България в Република Гърция и неговият заместник подполковник Георги Бизев, кметовете на общините Садово и Брезово, заместник-председателят на Съюза на ветераните от войните на България полковник от запаса Петър Пандурски, роднини на участници в битката и други.
Връх Каймакчалан е мястото на една от най-трудните битки на Македонския фронт по време на Първата световна война. През 1916 г. българските полкове, разположени на Нидже планина, се изправят срещу настъплението на Сръбската дивизия на изключително труднодостъпен терен и голяма надморска височина. Героизмът и саможертвата на българските воини остават завинаги в историята.