Преди реформите на Стоян Омарчевски учебната година стартирала на Димитровден
Днес е първият учебен ден, но е почивен. Един от хората, допринесли за съвременното образование в България, е Стоян Омарчевски. Преди сто години, той става министър на просвещението и оставя дълбока следа в историята с реформите си. Преди неговите промени учебната година започвала на Димитровден и завършвала на Гергьовден. Внукът му, проф. Александър Марчев, разказа на NOVA, че името на Омарчевски било забранено преди 1989 г., и че семейният архив бил унищожен при бомбардировките над София по време на Първата световна война.
Омарчевски е създател на Деня на народните будители и е направил основното образование задължително. Той също е отговорен за езикови реформи, като премахването на буквата „Ъ“ в края на думите и уточняването на правилата за употребата на "СЪС" и "ВЪВ". По негово време са построени над 1100 училища. Въпреки това, до ден днешен Омарчевски няма паметник, въпреки опитите за създаването му.
Стоян Омарчевски оставя значимо наследство в българското образование, което се усеща и до днес, когато учениците отбелязват 103-ата година от първия учебен ден.