Проучване на Агенция по заетостта показва, че има търсене на работна ръка в България в различни сектори
Последното проучване на Агенция по заетостта разкрива постоянно високо търсене на работна ръка в България в различни сектори, като нуждата от работници значително варира между тях. Строителният сектор, например, отчита увеличение в търсенето, докато при туризма се наблюдава спад. Налице е и растяща нужда от преподаватели във висшето образование, докато търсенето на здравни работници намалява.
Трудностите при намиране на квалифицирани кадри се задълбочават, като 66.7% от работодателите съобщават за проблеми с наемането поради недостатъчни квалификации на кандидатите. Освен това, недостигът на трудоспособни лица е ключов фактор, като 16% от работодателите посочват липса на кандидати за свободните си позиции. Индустриалният сектор също претърпява промени, като търсенето на строителни работници и техници значително нараства, докато нуждата от оператори на машини намалява.
Учителите заемат водещо място сред най-търсените кадри с висше образование, с недостиг от 6500 позиции. От друга страна, в здравеопазването търсенето на медицински сестри и лекари спада. В регионален план, София остава с най-високо търсене на работна ръка, следвана от Варна, Пловдив и Бургас.
Прогнозите за дългосрочните нужди на пазара на труда показват недостиг от 483 000 работници в следващите 3-5 години. Най-силно се усеща необходимостта от кадри със средно образование, особено в търговията, строителството и счетоводството. Продължаващият недостиг на персонал подчертава нуждата от реформи в образованието и пазара на труда, за да се отговори на нарастващото търсене на квалифицирани специалисти и да се осигури устойчив икономически растеж.