Над 6 800 ученици от 8. до 12. клас изучават строителство и архитектура
Над 6 800 ученици от 8. до 12. клас изучават строителство и архитектура, съобщи министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков по време на откриването на дискусията „Намиране и формиране на кадри за бъдещето на строителството: Изграждане на утрешния свят“. Той подчерта, че подготовката на бъдещите специалисти е важна както в професионалното образование, така и в университетите.
Обучението по строителство и архитектура се осъществява в 31 професионални гимназии, 4 средни училища с професионални паралелки и 6 обединени училища. Проф. Цоков отбеляза, че е необходимо да се предприемат последователни действия за увеличаване на броя на учениците и за технологичното развитие на професиите. Той добави, че важна стъпка за развитието на професионалното образование е приемането на нови държавни стандарти и учебни програми.
Министерство на образованието и науката продължава да подкрепя развитието на дуалното образование. В момента над 400 ученици в строителството и архитектурата са част от дуално обучение, което има сериозен акцент върху реализацията на учениците. Проф. Цоков спомена и стартирането на втората част на проекта „Домино“, който ще допринесе за ефективността на дуалното обучение.
В българските университети 4400 студенти се обучават в направление „Архитектура, строителство и геодезия“. Данни от Рейтинговата система показват, че безработицата в тази област е много по-ниска от средната за висшисти в страната – едва 1,62%, като над 77% от завършилите намират работа, изискваща висше образование.
Проф. Цоков съобщи също, че скоро ще стартира нов проект за студентски практики, включващ модул за дуално обучение, който ще позволи на студентите да натрупат професионален опит още по време на обучението си.
Събитието, организирано от „Главболгарстрой“, събра ректори, бизнес представители, експерти и други участници.