Държавният глава Румен Радев е на работно посещение в Баку
Президентът Румен Радев подчерта необходимостта от силна, енергийно ефективна и иновативна европейска икономика за успешен преход към нулеви въглеродни емисии. Това той заяви на форум в българския павилион на климатичната конференция COP29 в Баку, Азербайджан. Събитието беше посветено на конкурентоспособността на икономиките в прехода към климатично неутрална икономика, а президентът беше придружаван от съпругата си Десислава Радева.
Основни акценти от изказването:
Климатични промени и глобални рискове
Радев подчерта, че климатичните промени застрашават природата, икономиката и глобалната сигурност. Той даде примери с бедствия в Европа, включително наводнения в Босна и Испания, които показват нуждата от решителни действия.
Сътрудничество и обмен на знания
Президентът изтъкна важността на международното сътрудничество и обмена на опит за ефективна борба с климатичните промени, като особено важно определи повишаването на конкурентоспособността в условията на преход.
България и климатичната дипломация
Радев подчерта, че България активно участва в климатичната дипломация и представя иновативни технологии чрез собствения си павилион на форума за втора поредна година.
Наука, технологии и иновации
Според президента постигането на климатично неутрална икономика е възможно чрез обединение на политическа воля, наука, технологии и иновации. Той посочи, че преходът трябва да бъде устойчив и ориентиран към икономически цели.
Зелена енергия и справедлив преход
Радев настоя ядрената енергия да бъде призната като зелена, за да осигури справедлив преход за страните, които разчитат на нея. Той подчерта, че преходът към нисковъглеродна икономика трябва да отчита различията и нуждите на отделните държави.
Участие и срещи
Форумът включваше участието на европейския комисар Илиана Иванова и представители на международни финансови институции, като Европейската инвестиционна банка и Европейската банка за възстановяване и развитие. Радев проведе срещи с лидери като Анджей Дуда, Виктор Орбан, Реджеп Тайип Ердоган и представители на международни организации, включително Кристалина Георгиева от МВФ.
Президентът определи климатичните усилия като възможност за Европа да демонстрира лидерство в устойчивия преход и подкрепи амбициозни инвестиции за укрепване на индустрията и иновациите.