Днес, 17 ноември, се отбелязва Световният ден на баклавата
Днес, 17 ноември, се отбелязва Световният ден на баклавата – любим десерт на милиони хора по света, съобщава турското министерство на културата и туризма. Този празник чества вековната традиция на баклавата, която произлиза от Месопотамия и днес е уважавана по целия свят.
Баклавата е символ на турската кухня, съчетавайки неповторим вкус с богата история. Десертът се приготвя от над 40 тънки кори, напоени с шербет и пълнени с ядки като шамфъстъци или орехи. Приготвянето ѝ е усъвършенствано в Османската империя, като само специално обучени майстори готвачи са имали право да я приготвят за тържества и церемонии.
Най-известната баклава идва от Газиантеп, град в Югоизточна Турция, който е част от Мрежата на творческите градове на ЮНЕСКО заради кулинарното си наследство. През 2013 г. Европейската комисия признава газиантепската баклава като продукт със защитено наименование за произход. Приготвянето ѝ изисква изключителни умения, като майсторите използват местни съставки и специфични техники.
Разнообразието от вкусове на баклавата е голямо, като различните региони на Турция предлагат уникални версии на десерта. В Газиантеп баклавата е с шамфъстък, в Черноморския регион – с лешници, а в Централен Анадол предпочитат орехи. В Тракия пък популярни са баклавите с бадеми или сусам.
Освен класическата версия, съществуват множество разновидности, различаващи се по форма и съставки. Например, „баклава с мляко“ (sütlü nuriye) използва мляко вместо шербет, а „суха баклава“ (kuru baklava) е с по-малко шербет. Формата също играе роля – от баклава във форма на миди до такава с вид на гнездо на славей.
Баклавата продължава да бъде символ на традиции, радост и споделени моменти около трапезата.