Министърът на правосъдието Мария Павлова участва в конференция за дигитализацията на арбитражното производство
Министърът на правосъдието Мария Павлова подчерта важността на арбитражите като средство за бързо и доброволно разрешаване на спорове, което има значително влияние върху развитието на бизнеса. Тя направи това изказване на международната конференция „Юридически аспекти на дигитализацията на дейността на институционните арбитражи и на арбитражното производство“, организирана от Българската търговско-промишлена палата (БТПП) и Арбитражния съд към нея, съобщават от Министерство на правосъдието.
Министър Павлова обяви, че се подготвят промени в редица нормативни актове, включително Закона за съдебната власт, Гражданския процесуален кодекс и Наказателно-процесуалния кодекс, за да се осъвремени законодателната рамка в съответствие с технологичното развитие. Тя също така отбеляза ключовата роля на регистъра на Министерството на правосъдието при въвеждането на Закона за несъстоятелност на физическите лица и промени в Административнопроцесуалния кодекс, които ще задължат администрацията да води и обменя електронни преписки.
На европейско ниво Павлова посочи няколко важни регламента: Акта за изкуствения интелект (2024 г.), MiCA за пазарите на криптоактиви (2023 г.) и Акта за цифровите услуги (2022 г.), за чието прилагане се подготвят законодателни инициативи.
Тя изрази надежда, че дигитализацията в арбитражите ще доведе до икономии на време и разходи, но също така обърна внимание на предизвикателствата, свързани с „изключването на човешкия фактор“ и потенциалното нарушаване на основните човешки права.
Председателят на БТПП Цветан Симеонов увери, че ще бъдат положени усилия за въвеждане на ред в арбитражните институции в България, така че те да отговарят на съвременните изисквания и тенденции.
Още снимки от новината