Православната църква почита паметта на света Екатерина

Света великомъченица Екатерина е една от най-образованите жени на своето време и християнска светица, почитана от Православната църква, съобщава Уикипидея. Според преданието, тя е дъщеря на управителя на Александрия, Египет, и получава блестящо образование. Екатерина заявява, че ще се омъжи само за този, който я превъзхожда по мъдрост, слава, богатство и красота. След като никой не отговаря на изискванията ѝ, майка ѝ, тайна християнка, я отвежда при отшелник, който я въвежда в християнската вяра.
Екатерина се противопоставя на императора, като осъжда гоненията срещу християните и привлича към вярата жената на императора и много мъдреци, които по-късно са обявени за мъченици. След като е затворена, тя обръща към християнството затворниците, които я посещават. Осъдена на смърт чрез разпъване на колело, тя оцелява, след като колелото се разпада при допир. Екатерина е обезглавена през 305 г.
Според преданието, ангели пренасят тялото ѝ в планината Синай, където през VI век император Юстиниан I основава манастир, който става хранилище на раннохристиянско изкуство. Колелото с шипове, известно като „колелото на Екатерина“, е основният символ на светицата. Църквата я почита на 24 ноември.
В българската традиция Св. Екатерина се свързва с предпазването от болести, особено при децата. В Южна България майките омесват погачи, които раздават за здраве, а в Родопите денят се почита за предпазване от тежки болести.
В Странджа и Източна Тракия се отбелязват т.нар. Миши празници, посветени на защита от мишки. Жените избягват работа и употреба на остри предмети, вярвайки, че това предпазва от наранявания и вреди.
Имен ден днес имат Екатерина, Катя, Кина, Тинка и техните производни.