Министрите по Кохезионната политика на държавите членки на ЕС проведоха заседание в Брюксел

Заместник-министър Мартин Дановски и еврокомисарят по сближаване и реформи Елиза Ферейра
29.11.2024 / 11:51

Министрите по Кохезионната политика на държавите членки на ЕС проведоха заседание в Брюксел, в което България беше представена от заместник-министъра на финансите Мартин Дановски. По време на политическия дебат министрите обсъдиха как да се подобри споделеното управление на кохезионните фондове между Европейската комисия и държавите членки, като се спазва принципът на субсидиарност.

Дановски подчерта, че постигането на целите за сближаване е възможно само ако се запазят принципите на споделеното и многостепенното управление, като всички заинтересовани страни участват в подготовката и изпълнението на програмите. Той отбеляза, че споделеното управление е баланс между различните нива на управление – европейско, национално, регионално и местно, и създава условия за включване на гражданското общество, частния сектор и местните общности. По негово мнение, успешното прилагане на интегрирания териториален подход за инвестиции изисква опростяване и координация на правилата за отделните фондове и укрепване на административния капацитет, особено в по-слабо развитите региони.

В своето изказване заместник-министърът акцентира на важността от завършване на реформите, които да осигурят благоприятни условия за изпълнението на инвестициите в сближаване, растеж и заетост, като вземат под внимание особеностите на регионите. Той също така подчерта, че Кохезионната политика разполага с редица ефективни инструменти и новите модели за изпълнение трябва да бъдат въведени внимателно и постепенно.

Министрите на заседанието приеха Заключения на Съвета относно ролята на политиката за сближаване в справянето с демографските предизвикателства, в които България активно участва. По предложение на страната ни, заключенията включват препоръки за прилагане на холистичен подход за справяне с демографските предизвикателства в по-слабо развитите региони и с проблема на "изтичането на мозъци". България подчерта необходимостта от усилване на регионалната конкурентоспособност, устойчивост и административен капацитет, за да се задържат таланти и да се преодолее процесът на изтичане на млади специалисти, съобщиха от пресцентъра на българското Министерство на финансите.

Снимка: Министерство на финансите
 
 

Copyright © 2008-2024 Общинска организация на инвалидите - Сливен | RSS емисия

Изграден от Sliven.NET | Дизайн от Sliven Net | Програмиране и SEO от Христо Друмев