Предлагат държавата еднакво да финансира всички инвитро процедури
Държавата трябва да финансира с еднаква сума инвитро процедурите със собствен генетичен материал и тези с донорски яйцеклетки или сперматозоиди, смята Стефка Сарафова, председател на сдружение „Зачатие“. Това би било справедливо, ако Центърът за асистирана репродукция започне да подпомага и донорските процедури. Според д-р Искра Кюркчиева, директор на Центъра, за подобно решение е необходим задълбочен дебат със специалистите по репродуктивна медицина.
Всяка година държавата заплаща около 5200 инвитро процедури чрез Центъра за асистирана репродукция. Кандидатите могат да ползват до четири опита с покритие до 6000 лева на процедура, като одобрението отнема около месец. В момента подпомагане се предоставя само за двойки със стерилитет или жени с онкологични заболявания, ако кандидатката е под 43 години.
Донорските процедури, които не се финансират от фонда, струват между 8000 и 10 000 лева. През 2023 г. са направени около 1800 такива опита, а общо над 8000 инвитро процедури са самофинансирани. Според Сарафова това показва необходимост от промени в правилата за разходване на средства, тъй като бюджетът на фонда дори остава неизползван. Тя смята, че включването на донорските процедури в обхвата на подпомагането би било добър вариант.
Д-р Кюркчиева подчерта за БНР, че решението трябва да се основава на анализ на успеваемостта. Данни от последните години сочат намаление на ражданията от донорски процедури, въпреки нарастващото им търсене. През 2021 г. са родени 355 деца след такива процедури, а през 2023 г. – едва 138. Същевременно, донорите от чуждестранни банки значително надвишават броя на местните донори.
През тази година държавата е изразходвала около 22,5 млн. лева за подпомагане на двойки с репродуктивни проблеми, но бюджетът за 2025 г. остава неясен, тъй като държавният бюджет все още не е гласуван.