Министерство на правосъдието публикува за обществено обсъждане проект за промени в Закона за съдебната власт
Министерство на правосъдието публикува за обществено обсъждане проект за промени в Закона за съдебната власт (ЗСВ), подготвен от междуведомствена работна група с участието на представители на съдебната власт и професионалната общност. Консултациите ще се проведат от 19 декември до 8 януари 2025 г.
Основни цели на промените
Проектът има за цел:
Съответствие на ЗСВ с последните изменения в Конституцията и решенията на Конституционния съд.
Подобряване на конкурсните процедури, атестирането и дейността на Инспектората към ВСС.
Повишаване на прозрачността и избягване на политическо влияние, като се включи съдебната власт в избора на членове на Инспектората.
Усъвършенстване на проверките за почтеност, конфликт на интереси и независимост.
Подобряване на обучението в Националния институт на правосъдието (НИП).
Въвеждане на реално електронно правосъдие.
Конкурси и атестиране
Предвижда се провеждане на ежегодни конкурси за повишение и преместване на съдии, прокурори и следователи, с ритмичност, регламентирана в закона. Оценката на кандидатите ще включва събеседване по практически въпроси, а административните изисквания за конкурсите ще бъдат опростени.
Дисциплинарни производства
Действия или бездействия, нарушаващи етичния кодекс и накърняващи престижа на съдебната власт, ще се считат за дисциплинарно нарушение, ако не са маловажни.
Инспекторат към ВСС
Предлага се разширяване на правото за номинации за инспектори и главен инспектор към ВСС, като освен депутати, номинации ще могат да правят и съдии, прокурори и следователи чрез събрания на съдебните органи. В имуществените декларации на магистратите ще се включват данни за криптовалути, а при несъответствия над 25 000 лв. докладите ще се изпращат на компетентните органи.
Обучение и стажове
Законопроектът регламентира задължителните практики за младши съдии, прокурори и следователи като част от обучението в НИП, с подобрения в управлението на института.
Електронно правосъдие
Предвижда се съдебните дела да преминат изцяло в електронна форма от 2026 г. Регламентирани са етапи за водене на дела на хартиен носител и електронно до този момент. Законопроектът урежда кодификация на подзаконовата уредба за електронните процесуални действия, използването на криптографски методи за доказване на случайно разпределение на делата и интеграцията на автоматизираните системи в съдебната система.
Предложените промени целят повишаване на ефективността, прозрачността и модернизацията на съдебната система.