Служебният кабинет направи отчет на свършеното до момента

Министерски съвет
01.01.2025 / 11:54

Служебното правителство успешно организира и проведе парламентарните избори на 27 октомври 2024 г., като изпълни всички изисквания на Изборния кодекс в сътрудничество с ЦИК. Осигурен беше бюджет от над 100 млн. лв. за целта. Бяха положени усилия за подобряване на прозрачността и сигурността на изборния процес, като се извърши безпрецедентно голям брой проверки на машините за гласуване. Осигурена бе прозрачност, включително допускането на медии в склада за съхранение на машините и наблюдение на работата на екипите в реално време. Това доведе до повишаване на доверието в машинното гласуване, като с 220 000 души повече избраха този метод в сравнение с предходните избори.

Секционните избирателни комисии осигуриха видеонаблюдение и заснемане при преброяването на бюлетините, което гарантира прозрачност и честност. Покритието на секциите достигна над 99.5%.

МВР обезпечи реда и сигурността на изборния процес, създаде координационен център с прокуратурата и ДАНС, както и денонощна телефонна линия за сигнали за нарушения. Проведени бяха мащабни операции срещу купуването на гласове, което доведе до образуване на множество досъдебни производства и задържания.

 

Вътрешни работи

България стана член на Шенген, като беше осигурена подготовка за работа в зоната от 1 януари 2025 г. Граничните съоръжения бяха реорганизирани, а мигрантският натиск намален със 70%. Проведени бяха множество операции срещу наркотрафика, с разкрити лаборатории и конфискация на големи количества наркотици.

 

Външна политика

Правителството организира успешна евакуация на 169 българи от Ливан и продължи подкрепата за Украйна чрез хуманитарна и политическа помощ. Усилията за освобождаване на двама български заложници в Йемен също продължиха.

 

Здравеопазване

Работата по Националната детска болница напредна, като се очаква строителството да започне скоро и болницата да функционира през 2028 г. Осъществени бяха реформи в ТЕЛК и национална скринингова кампания за ранно откриване на онкологични заболявания. Стартира и системата за спешна медицинска помощ по въздух, с реализирани над 40 мисии.

 

Регионално развитие

Основният ремонт на Дунав мост при Русе започна за първи път от 70 години, а строителството на 52 км от АМ „Хемус“ беше възобновено. Активно се изгражда пътят Видин-Ботевград, като същевременно е дадено разрешение за строеж на последните 6 км от АМ „Европа“. Работи се по проекти за обхода на Кресна на АМ „Струма“ и се облекчи трафикът около Симитли с разширение на магистралата. Подготвят се трасета за тунел под прохода Петрохан. След тригодишно прекъсване, договорите за текущ ремонт и зимна поддръжка на републиканските пътища са осигурени.

В общински план са сключени над 1900 споразумения за проекти от 2170 заявления, с плащания от 500 млн. лв. Напредва програмата за енергийна ефективност в многофамилните сгради, като по двата етапа са предвидени инвестиции от над 1.1 млрд. лв.

За водоснабдяване е одобрено изграждането на яз. „Черни Осъм“ и са завършени яз. „Луда Яна“ и водопроводната мрежа на Омуртаг.

 

Земеделие

Близо 1.6 млрд. лв. са предоставени на земеделските стопани, включително за преодоляване на последиците от войната в Украйна. Стартираха проекти за млади стопани и облагородяване на селските райони с над 1 млрд. лв. финансиране. Програмата за водено от общностите местно развитие за периода 2023-2027 предвижда 740 млн. лв.

Изготвен е план за модернизация на напоителните системи, обхващащ над 2.5 млн. дка, като вече е осигурена 50% икономия на вода.

 

Енергетика

Започна работа терминалът за втечнен газ в Александруполис, осигуряващ разнообразие от източници. Продължават проектите за местен добив на природен газ в Черно море и изграждането на нови ядрени мощности в АЕЦ „Козлодуй“.

Завърши ремонтът на хидроагрегат в ПАВЕЦ „Чаира“, осигуряващ стабилност в енергийната мрежа. Миньорите в „Марица изток“ получиха финансиране от над 100 млн. лв.

 

Транспорт

Договорени са 25 нови електрически влака за ключови направления в страната. Български пощи получиха подкрепа за капиталово укрепване и вече не са в затруднено положение, което позволява устойчиво предоставяне на универсални пощенски услуги.

 

Околна среда

България изпълни изискванията за членство в ОИСР в областта на околната среда. Завършиха обсъжданията на Плановете за управление на речните басейни (2022–2027 г.) и консултациите по Морската стратегия. В ход е съгласуване за одобрение от Министерския съвет. Издадени са заповеди за обявяване на нови защитени зони и територии, сред които „Река Марица“, „Комплекс Калиакра“ и седем други местности. България беше домакин на 61-ата сесия на Междуправителствения форум по климатичните промени, като затвърди позициите си на международно ниво.

 

Икономика

„Ел Би Булгарикум“ модернизира дейността си, включително създаване на научна лаборатория с японската компания „Мейджи“. Инвестиции за 450 млн. лв. са привлечени от държавни индустриални зони, разкривайки 1300 работни места. Министерството на икономиката предложи изменения в Закона за защита на потребителите за по-добра защита.

 

Иновации и растеж

Министерството на иновациите осигури над 40 млн. лв. за насърчителни мерки, водещи до инвестиции за 350 млн. лв. и 850 нови работни места. 531 компании получиха 218 млн. лв. за внедряване на иновации. България затвори глава „Цифрова политика“ в преговорите с ОИСР.

 

Образование

Сключени са договори за STEM кабинети във всички училища. Олимпийците на България спечелиха над 90 медала, а правителството осигури стипендии за даровити ученици. Допълнителни средства бяха отпуснати за университети, докторанти и студентски общежития.

 

Социална политика

Минималната заплата ще се увеличи на 1077 лв. от 2025 г., а линията на бедност – на 638 лв. Увеличени са помощите за хора с увреждания и отопление, както и Коледните добавки за пенсионери.

 

Финанси

Финансирането на държавата е обезпечено, а бюджетите за 2025 г. са внесени за разглеждане. Подготовката за въвеждане на еврото продължава, като страната изпълнява повечето критерии.

 

Правосъдие

Започнаха промени в Закона за съдебната власт, приети бяха законопроекти за личен фалит и защита на лицата, подаващи сигнали за нарушения. Обсъждат се допълнения в ЗОДОВ.

 

Отбрана

Заплатите и порционите на военните се увеличават. Подготвя се модернизация на ПВО и инфраструктура за изтребители F-16 Block 70.

 

Туризъм

България работи по инициативата „Бранд Балкани“, за да привлича туристи чрез интегриран продукт. За девет месеца страната е посетена от рекордните 10.7 млн. туристи.

 

Култура

Създадени са програми за библиотеки, читалища и фолклорни ансамбли. България кандидатства за включване на гайдарството в списъка на ЮНЕСКО. Държавата предостави ценни цигулки на български музиканти за следващите 5 години.

 

Министерството на младежта и спорта приравни паричните награди на медалистите и призьорите от световни и европейски първенства за мъже и жени в спортове от програмата на паралимпийските игри с тези на олимпийските спортове.

Осигурени са условия за работа на спортните федерации, клубове и подготовката на спортисти по програмите на министерството до края на 2024 г.

 

Започнаха две програми за модернизация на спортни съоръжения:

Програма за изграждане и обновяване на спортни обекти – държавна и общинска собственост с бюджет от 5 млн. лева за пълно финансиране на одобрените проекти.

Национална програма за споделено финансиране на инвестиционни спортни проекти, разполагаща с 10 млн. лева, при изискване кандидатите да осигурят самоучастие между 10% и 50% от общата стойност на проектите.

Снимка: Станимир Петков
 
 

Copyright © 2008-2025 Общинска организация на инвалидите - Сливен | RSS емисия

Изграден от Sliven.NET | Дизайн от Sliven Net | Програмиране и SEO от Христо Друмев