Българската икономика изпитва сериозен недостиг на работна сила
Българската икономика изпитва сериозен недостиг на работна сила, като са необходими над 250 000 кадри в различни сектори. Най-големият дефицит е в строителството и здравеопазването, като липсват както тесни специалисти, така и ръководен персонал. За да задържат квалифицираните служители, предприятията очакват увеличаване на разходите за труд.
Индустрията се нуждае от високо квалифицирани кадри на различни нива, а в селското стопанство и туризма се търсят сезонни работници. Същевременно кадри не достигат и в търговията и услугите. Бизнесът среща трудности с вноса на работна сила от трети страни поради сложни бюрократични процедури, липса на дигитализация и остарели нормативни изисквания.
Докато чакат реформи от властите, работодателите се фокусират върху квалификацията на персонала. Според проучване, 26% от бизнеса е готов да обучава служителите си по време на работа, докато мнозинството предпочита те да бъдат обучени предварително. Председателят на Българската стопанска камара, Добри Митрев, подчертава за БНР значението на специализираните обучения за подобряване на конкурентоспособността.
Увеличението на минималната заплата и възнагражденията в администрацията допълнително утежняват разходите за труд на бизнеса. Това води до ограничаване на инвестициите, затруднения при наемането на персонал и покачване на цените на стоките.
Прогнозите за тази година сочат, че само 60 000 предприятия ще назначават нови служители, докато близо 40 000 ще бъдат принудени да намалят дейността си.