Областният управител Чавдар Божурски свика заседание по въпроси на защитата от бедствия и аварии

Областният управител Чавдар Божурски свика заседание на структурите, отговарящи за планирането на защита от бедствия, във връзка с пропуски, установени при проверки по Закона за защита при бедствия. На срещата, ръководена от главния секретар на Областна администрация Сливен Кирил Аврамов, участваха представители на Регионалната дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ и общински администрации.
Аврамов подчерта нуждата от по-висока ангажираност и предприемане на незабавни мерки за изготвяне на необходимите документи за намаляване на риска от бедствия. Той акцентира върху спазването на изискванията за дейността на доброволните формирования в областта.
РДПБЗН-Сливен представиха необходимите планиращи документи, които областният и общинските съвети трябва да подготвят. Отчетено бе, че в Сливен и четирите общини вече са разработени програми и планове за намаляване на риска и защита при бедствия, действащи до 2025 г., като предстои подготовка на нови за периода 2026-2030 г.
Новите планове трябва да включват мерки за обучение, практическа подготовка и тренировки. Общинските съвети трябва да провеждат поне две заседания и една тренировка годишно. Освен това е необходимо сключване на предварителни споразумения с фирми, включени в плановете. До април трябва да се приемат доклади на общинско ниво за приоритетните дейности, изискващи държавно финансиране, а до май – на областно ниво.