Днес Православната църква почита Свети Симеон Богоприимец и Анна пророчица

.....................................
03.02.2025 / 10:09

Днес Православната църква почита Свети Симеон Богоприимец и Анна пророчица, а според българските традиции се отбелязва Зимният Симеоновден. Този празник е свързан с почит към бременните жени, младите невести и майките. Вярва се, че първият гост в дома предсказва дали ще се роди мъжки или женски добитък.

Зимният Симеоновден се смята за един от най-опасните дни в годината и на места е известен като Симеон Бележник, защото „белязва“ хората с болести и рани. Според поверието не бива да се използват остри предмети. Денят е и третият от т.нар. Вълчи празници, когато не се работи с вълна, не се изхвърля смет и пепел, за да не се разгневят вълците и да не нападат стадата.

Първи, втори и трети февруари са известни още като Трифунци или Мратинци и са посветени на вълка. Жените не плетат, не предат, не тъкат и не перат. Спазват се и други забрани, характерни за този период. Според традицията на Симеоновден не трябва да се дава назаем и да се изнася нищо от дома, за да не „излезе берекетът“.

По материали от Интернет
Снимка: Уикипидея
 
 

Copyright © 2008-2025 Общинска организация на инвалидите - Сливен | RSS емисия

Изграден от Sliven.NET | Дизайн от Sliven Net | Програмиране и SEO от Христо Друмев