Младите хора в ЕС разчитат на социалните медии за информация и са наясно с дезинформацията

Европейски парламент
18.02.2025 / 11:24

Проучване на Европейския парламент сред граждани на възраст 16-30 години показва, че социалните медии са основният им източник на информация, но мнозинството също осъзнават рисковете от онлайн дезинформация.

Според последното младежко проучване на Евробарометър, публикувано в понеделник, 40% от младите хора посочват нарастващите цени и разходите за живот като най-голям проблем. 33% смятат, че ЕС трябва да се фокусира върху околната среда и климатичните промени. 31% дават приоритет на икономиката и създаването на работни места. 29% искат ЕС да наблегне на социалната защита, социалните грижи и достъпа до здравеопазване. 27% посочват образованието, 23% – жилищното настаняване, а 21% – отбраната и сигурността като важни теми.

Интересът към европейската отбрана е най-силен в Чехия (36%), Полша (33%) и Естония (32%).

Председателят на Европейския парламент Роберта Мецола подчерта, че младите хора се тревожат за икономическата ситуация, изменението на климата, сигурността и намирането на добра работа, и предупреди, че ако политиците не се съобразят с тези проблеми, рискуват да загубят доверието на цяло поколение.

42% от младите европейци получават информация предимно от социалните медии, докато 39% все още разчитат на телевизията.

По-младите (16-18 години) са по-склонни да използват социални мрежи (45%) и да се доверяват на приятели и семейство (29%), отколкото по-възрастните (25-30 години), които предпочитат телевизията (39%) и онлайн новинарски платформи.

Телевизията остава основен източник на информация в страни като Португалия (53%), Италия (52%), Словения (45%) и Франция (43%).

 

Instagram и TikTok са водещи платформи за новини

 

Instagram (47%) е най-популярният канал за политически и социални новини сред младите хора, следван от TikTok (39%).

X (бивш Twitter) се използва от едва 21% от младите европейци.

76% от анкетираните вярват, че са били изложени на фалшиви новини.

Най-висок дял на често срещащи дезинформация респонденти има в Малта (59%), Унгария (58%), Гърция (57%), Люксембург (55%) и Белгия (54%).

В България (11%) и Румъния (19%) е най-висок процентът на хората, които смятат, че никога не са били изложени на дезинформация.

70% от младите европейци са уверени, че могат да разпознават фалшиви новини, като най-сигурни в това са анкетираните от Малта и Хърватия, а най-несигурни – тези от Австрия, Германия и Словения.

Изследването е проведено от Ipsos между 25 септември и 3 октомври 2024 г. сред 25 863 млади хора във всички 27 държави-членки на ЕС.

Резултатите от проучването ще помогнат за формирането на дискусиите по време на EYE2025, водещото младежко събитие на Европейския парламент, което ще се проведе на 13-14 юни 2025 г. в Страсбург. Регистрацията за участие е отворена до 21 февруари.

 
 

Copyright © 2008-2025 Общинска организация на инвалидите - Сливен | RSS емисия

Изграден от Sliven.NET | Дизайн от Sliven Net | Програмиране и SEO от Христо Друмев