ЕП и Съветът постигнаха временно споразумение за нови мерки за намаляване на хранителните и текстилните отпадъци в ЕС

Европейският парламент и Съветът постигнаха временно споразумение за нови мерки за намаляване на хранителните и текстилните отпадъци в ЕС.
Държавите членки ще трябва да постигнат обвързващи цели до 2030 г.:
10% намаление в преработката и производството на храни.
30% намаление на глава от населението в търговията на дребно, ресторантите, хранителните услуги и домакинствата.
Целите ще се базират на средногодишните отпадъци между 2021 и 2023 г. По настояване на Парламента държавите ще трябва да улесняват даряването на непродадена, но годна за консумация храна.
Производителите на текстил ще трябва да покриват разходите за събиране, сортиране и рециклиране на отпадъците чрез схеми за разширена отговорност (EPR). Това ще влезе в сила 30 месеца след приемането на новите правила, а за микропредприятия – 12 месеца по-късно.
Новите мерки обхващат дрехи, обувки, аксесоари, завеси, одеяла и спално бельо. По инициатива на Парламента страните могат да включат и матраци в тези схеми. Държавите трябва да вземат предвид практиките на бързата мода при определянето на финансовите вноски за EPR.
Споразумението е част от второто четене на законопроекта. Очаква се Съветът официално да приеме позицията си, след което Европейският парламент ще гласува окончателно.
В ЕС годишно се генерират 60 милиона тона хранителни отпадъци и 12,6 милиона тона текстилни отпадъци. Само 1% от текстилните отпадъци се рециклират в нови продукти. Новите мерки надграждат изискването държавите да въведат разделно събиране на текстил до 1 януари 2025 г.