МОН стартира пилотно прилагане на педагогическата практика „Утринна история“ в яслите в пет града - Сливен между тях

Министерство на образованието и науката стартира пилотно прилагане на педагогическата практика „Утринна история“ в яслите в пет града – София, Велико Търново, Пазарджик, Сливен и Плевен. Целта е да се подпомогне познавателното и социално-емоционалното развитие на най-малките деца, като практиката надгражда вече утвърдената „Утринна приказка“, прилагана в детските градини повече от четири години.
„Утринна история“ е иновативен модел, който обединява усилията на педагози и медицински специалисти. В основата му е увлекателен разказ, чрез който децата участват в практически занимания. Например, в една от пилотните градини в Сливен те са експериментирали с пясък и вода, вдъхновени от историята за 100-годишна костенурка. Основната цел на практиката е по-лесната адаптация на децата, подкрепа за индивидуалното им развитие и подобряване на образователната среда с активно участие на родителите.
В Сливен се проведе тридневно обучение за педагози и медицински специалисти от пилотните региони. Форумът включваше представители на МОН, регионалните управления по образованието, директори, учители и медицински сестри. Те обсъдиха първите резултати от прилагането на практиката и очертаха следващите стъпки за развитие. Обучението бе организирано в партньорство с Община Сливен и с научното ръководство на проф. д-р Даниела Тасевска и доц. д-р Емил Бузов от ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“.
Освен в яслите, педагогическата практика се разширява и в първи клас под формата на „Утринна среща“. Среща на начални учители, прилагащи този подход, ще се проведе в Сливен от 26 до 28 февруари.
Още снимки от новината