Започна националното командно-щабно учение за поддръжка на съюзни сили

На 10 март във Военна академия „Г. С. Раковски“ започна националното компютърно подпомагано командно-щабно учение на тема „Оказване на поддръжка от страната домакин при транзитно преминаване и разполагане на съюзни сили на територията на България“ (ПСД-25).
На откриването присъства заместник-министърът на отбраната Радостин Илиев, който подчерта значението на учението не само за Министерството на отбраната, но и за всички институции с ангажименти в областта. Той отбеляза, че изграждането на способности за поддръжка на съюзни сили е предизвикателство за всички страни от НАТО, а ефективното му осъществяване изисква координиран общодържавен подход.
Учението се провежда веднъж на две години и има за цел подобряване на взаимодействието между министерствата и ведомствата, проверка на нормативната база и извличане на поуки. България, като член на НАТО, има ангажимент да осигурява поддръжка за транзитно преминаващи или разполагащи се съюзни сили.
Координацията между институциите е ключова за поддържане на готовността на държавните органи и за създаване на благоприятни условия за разгръщане и поддръжка на съюзни войски на територията на страната.