Първи вот на недоверие срещу кабинета Желязков на тема външна политика

Народното събрание в София
30.03.2025 / 15:04

Първият вот на недоверие срещу правителството на Желязков, фокусиран върху външната политика, поставя управлението под напрежение, съобщава CROSS. Освен това, решението на ДПС-ДПС дали да продължи подкрепата си към кабинета допълнително усложнява политическата ситуация, предвещавайки динамична седмица.

Напрежението се засили след гласуването за регулаторите в парламента, при което "ДПС - Ново начало" подкрепи част от кандидатите. Това накара ДПС-ДПС да преосмисли своята подкрепа за правителството. В ефира на БНР Юджел Атилла заяви, че е било грешка Алиансът за права и свободи да подкрепя кабинета и настоя за национална конференция за създаване на нова партия. Той обвини ръководството на формацията за сегашната ситуация и подчерта, че правителството следва политическата линия на Делян Пеевски, което прави невъзможно участието им.

От своя страна, Костадин Ангелов от ГЕРБ-СДС изрази увереност, че ДПС-ДПС ще остане лоялна към кабинета. Той обаче разкритикува ПП-ДБ, обвинявайки ги в лицемерие, тъй като въпреки отказа им да подкрепят настоящия вот, те подготвят друг вот след представянето на конвергентния доклад. Според него, това може да дестабилизира страната и да застраши влизането ѝ в еврозоната.

Кирил Петков от ПП-ДБ подчерта, че влизането в еврозоната е приоритет и че вотът на недоверие в този момент цели да попречи на този процес. Той заяви, че ПП-ДБ ще инициира собствен вот след доклада, но дотогава няма да подкрепя внесените вотове.

Лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов обоснова вота на партията с участието на България в "коалицията на желаещите" за Украйна без одобрение на парламента, както и с реакцията на правителството спрямо убития български капитан в Газа.

Виолета Комитова от МЕЧ заяви, че мнозинството в парламента зависи силно от партията на Делян Пеевски и "ДПС - Ново начало". Според нея, Пеевски може да реши съдбата на правителството според собствените си интереси, а напрежението в управляващата коалиция се покачва.

Снимка: Станимир Петков
 
 

Copyright © 2008-2025 Общинска организация на инвалидите - Сливен | RSS емисия

Изграден от Sliven.NET | Дизайн от Sliven Net | Програмиране и SEO от Христо Друмев