Днес се отбелязват 146 години от обявяването на София за столица на България

Днес се отбелязват 146 години от обявяването на София за столица на България. По този повод Столичната община организира различни празнични събития, включително документални изложби, концерти и инициативи за деца, съобщава БНР.
Две изложби ще бъдат открити – "Любовна история за култура и природа" в Градската градина от 16:30 ч. и "Модата в огледалото на едно столетие" в градина "Кристал". В музикалната програма са включени концерт на Софийския духов оркестър и ансамбъл "Здравец" в Ларгото, джаз-формация "София" в Северния парк (или в метростанция "Надежда" при лошо време), както и изпълнение на Гвардейския представителен духов оркестър в Градската градина от 12:30 ч.
За децата са предвидени състезания "Всезнайко" и "Познавате ли София?", които ще се проведат в археологическия парк "Западна порта на Сердика" или в Ларгото при неблагоприятни метеорологични условия.
София е столицата на България и най-големият град в страната с население от 1 291 591 души. Тя е също така 14-ият по големина град в Европейския съюз. Разположена в централната част на Балканския полуостров, София се намира в Софийската котловина, която е най-голямото и едно от най-високите Подбалкански полета. Градът заема стратегическо място на Балканите, свързвайки го с други части на полуострова чрез няколко главни пътя.
Първото писмено свидетелство за София датира от II век пр. Хр., когато тя е била главен град на един от тракийските народи, уточнява Уикипидея. През IV век градът става важен център на Римската империя и служи за временна резиденция на няколко императора. През Средновековието София запазва своето значение, а след XV век преживява нов разцвет като логистичен център на Османската империя. След отслабването на Империята в края на XVII век, градът запада и населението му намалява.
През 1879 година, след Освобождението на България, София става столица на новосъздадената държава и започва бързо да се разраства. Днес тя е основен административен, индустриален, транспортен, културен и образователен център на страната, където се намират 1/6 от промишленото производство на България. В София се намират Българската академия на науките, централите на Българска национална телевизия, Българско национално радио, Българска телеграфна агенция, множество университети, театри, кина и музеи. В центъра на града са запазени видими археологически паметници от римско време.