Изследване показва, че хората с увреждания са мотивирани да работят

Според проучване на Библиотечно-информационния и изследователски парламентарен център, работодателите често избягват да наемат хора с увреждания поради законови защити срещу уволнение, административни трудности и опасения от по-чести отсъствия. Изследването е проведено между септември и ноември 2024 г. сред 443 души с увреждания и 418 работодатели, съобщи БНР.
Данните сочат, че работодателите имат по-положително отношение към хората с увреждания, когато имат преки контакти с тях. Въпреки че държавните стимули играят роля, решението за наемане зависи силно и от квалификацията и мотивацията на кандидатите. Основна пречка за включването им на пазара на труда остава липсата на достъпна инфраструктура и подходящи условия на работното място.
Работодателите изразяват нужда от по-гъвкави правила при освобождаване на служители с увреждания, когато те не отговарят на изискванията. В настоящия момент процедурата се възприема като прекалено сложна и демотивираща за наемане.
Самите хора с увреждания споделят, че биха били по-активни в търсенето на работа, ако институциите оказват по-голяма подкрепа за трудова адаптация и осигуряват достъп до работните места. Те също така посочват нуждата от по-добро заплащане и по-голяма толерантност от страна на работодателите и колегите като важни фактори за насърчаване на заетостта им.