Наблюдава се ръст на на заболяванията в България, предавани от кърлежи и комари

...........................................
20.04.2025 / 10:41

След пандемията от COVID-19 в България се наблюдава увеличаване на случаите на трансмисивни заболявания, като лаймска борелиоза и марсилска треска се връщат към нивата си отпреди епидемията. Това се отбелязва в мотивите към проект за промяна на Наредба № 1 от 2018 г., свързана с дезинфекция, дезинсекция и дератизация.

През 2023 г. са регистрирани 295 случая на векторно-предавани инфекции, включително 10 внесени случая на малария. През 2024 г. броят им вече е 419, като се отчита значително увеличение на случаите на лаймска борелиоза (2 пъти) и западнонилска треска (31 пъти). Това подчертава необходимостта от ефективни и навременни мерки за борба с вредителите.

Проектът на наредбата цели да уточни правилата за провеждане на дейностите по ДДД. Включени са нови текстове, които разграничават профилактични действия от такива, извършвани след установено присъствие на вредители. Въвежда се и задължение за редовно наблюдение на вредителите.

Физически и юридически лица, стопанисващи обекти, трябва да осигурят изпълнение на разписаните дейности за намаляване на вредителите и риска от контакт с тях.

Прецизирани са и изискванията към лицата, които извършват ДДД – обектите им трябва да са в не повече от три административни области, за да се гарантира качествен контрол. Разширен е и кръгът на допустимите специалности за квалификация на ръководител по ДДД, като включва медици, ветеринари, специалисти по биологични и химически науки и др.

Също така, само вписани в публичен регистър физически и юридически лица ще могат да извършват ДДД дейности в съответните обекти.

Общественото обсъждане на проекта продължава до 19 май, съобщава БТА.

Снимка: Станимир Петков
 
 

Copyright © 2008-2025 Общинска организация на инвалидите - Сливен | RSS емисия

Изграден от Sliven.NET | Дизайн от Sliven Net | Програмиране и SEO от Христо Друмев