На 27 април 1969 г. е открит официално язовир „Жребчево“

Язовир "Жребчево"
27.04.2025 / 10:45

На 27 април 1969 г. е открит официално язовир „Жребчево“, създаден да събира водите на река Тунджа и да напоява земите в региона. Строежът му започва през 1959 г. под ръководството на инж. Иван Тепавичаров и струва 700 милиона лева, съобщават от Библиотека "Зора". За изграждането му са потопени три села – Жребчево, Запалня и Долно Паничерево, а жителите им са принудени да напуснат домовете си.

Единствената оцеляла сграда е църквата „Св. Иван Рилски“ от село Запалня, строена през 1891–1892 г. от тревненски майстори. След насилственото изселване през 1961 г., последният свещеник на селото – отец Драган Стойков, успява да опази храма до края на 1965 г. Части от черковната утвар са пренесени в околните села.

Днес Потопената църква е символ на паметта за потопените села. Тя частично изчезва под водата при пролетните приливи, но остава място за поклонение всяко лято на 18 август. Въпреки опитите за разрушение, храмът продължава да съществува като безмълвен свидетел на миналото.

Снимка: Уикипидея
 
 

Copyright © 2008-2025 Общинска организация на инвалидите - Сливен | RSS емисия

Изграден от Sliven.NET | Дизайн от Sliven Net | Програмиране и SEO от Христо Друмев