За 100 работни дни в Министерство на правосъдието бяха изготвени ключови законопроекти по ПВУ

За 100 работни дни в Министерство на правосъдието бяха изготвени ключови законопроекти по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ) и за излизане от „сивия списък“ на FATF. Министърът на правосъдието Георги Георгиев отчете, че са изготвени 10 нормативни акта, публикувани за обществено обсъждане.
Сред най-спешните задачи е възстановяването на плащанията към България по ПВУ, като всички необходими законодателни реформи за второто плащане са финализирани. Те включват промени в Закона за медиацията, позволяващи по-бързо и ефективно решаване на спорове; приет на първо четене законопроект за лицата, подаващи сигнали; промени в Закона за несъстоятелността на физическите лица за олекотяване на процедурата; и промени в Административнопроцесуалния кодекс за въвеждане на електронно правосъдие.
Другата неотложна задача е излизането на България от „сивия списък“, за което са подготвени изменения в Наказателния кодекс, Наказателно-процесуалния кодекс и Закона за административните нарушения и наказания. Те въвеждат мерки срещу прането на пари, подкупа на длъжностни лица и финансирането на тероризма. Министър Георгиев докладва напредъка пред Групата за финансови действия (FATF) и Комитета MONEYVAL към Съвета на Европа.
Стартирана е работа по регулиране на лобистките дейности съвместно с неправителствения сектор, което е изискване за третото плащане по ПВУ. Мерките за спиране на войната по пътищата също са приоритет, като Народното събрание прие на първо четене законопроект за включване на общинските трафик-камери към системите за контрол на скоростта. Подготвят се и други законодателни промени за ускоряване на работата на съдилищата по делата за пътнотранспортни произшествия и затягане на режима за вещите лица.
Работи се по затягане на контрола върху арбитражните съдилища и Инспекторатът на Министерството на правосъдието започна мащабна акция по проверка на арбитражи. Разпоредена е проверка и отнет лиценз на частен съдебен изпълнител от София.
Подготвени са промени в Наказателния кодекс за по-тежки наказания при особена жестокост към животни. Разширява се дейността на Националното бюро за правна помощ в помощ на жертвите на домашно насилие. Министерството работи и по законодателни промени за улесняване на достъпа до пазара на труда на граждани от трети страни.
Бюджетът на министерството осигурява увеличение на заплатите на над 5 000 служители в Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“, Главна дирекция „Охрана“ и Бюрото по защита на застрашените лица.