Вирусите не почиват през лятото: какви рискове крие топлото време и как да се предпазим

Макар лятото да е сезон на слънце, море и почивки, то е и благоприятно време за вируси. От Военномедицинска академия предупреждават, че летните вируси, предизвикани най-често от ентеро- и аденовируси, се разпространяват лесно чрез замърсени храни, вода и повърхности. Те засягат предимно храносмилателната система и се проявяват с повръщане, диария, висока температура, коремни болки и отпадналост. Често се срещат и обриви, включително при „ръка-крак-уста“ и херпангина.
Децата са особено уязвими, като при тях много от инфекциите протичат безсимптомно. При по-тежки случаи може да се стигне до усложнения като вирусен менингит, миокардит или конюнктивит.
Няма специфично лечение за повечето вирусни заболявания, затова е важно обилното приемане на течности, симптоматично лечение и лекарска консултация при влошаване.
Често срещани са и хранителните токсикоинфекции, свързани с консумация на неправилно съхранявана или замърсена храна – млечни и сладкарски изделия, риба, яйца. Те причиняват дехидратация, мускулни крампи и отпадналост.
През лятото зачестяват и вирусните хепатити тип А и Е, които се предават при лоша хигиена и замърсена храна или вода. Особено рискова група са бременните жени.
Кърлежите също не бива да се подценяват – те могат да предадат сериозни инфекции, затова при ухапване се препоръчва антибиотична профилактика.
Най-важните превантивни мерки включват: добра лична хигиена, избягване на рискови храни и водоизточници, пълноценна почивка, проветряване на помещенията и физическа активност. Антибиотиците не помагат при вируси, а лечението е предимно с почивка и прием на течности.